www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-05-14, 11:12
Wydarzenie Roku Jubileuszowego UW
Pałac Kazimierzowski na terenie Uniwersytetu Warszawskiego (Internet + własne zaangażowanie)
Pałac Kazimierzowski na terenie Uniwersytetu Warszawskiego
Internet + własne zaangażowanie
Jak informuje nas pan Artur Lompart, rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego, dzisiaj w Pałacu Kazimierzowskim ma miejsce prezentacja księgi "Kultura artystyczna Uniwersytetu Warszawskiego" (pod red. naukową prof. Jerzego Miziołka), będąca zwieńczeniem badań nad dziejami i dziedzictwem kulturowym stołecznej uczelni.

Uroczystość jest jednym z ważniejszych wydarzeń Roku Jubileuszowego 185 rocznicy inauguracji roku akdemickiego na UW.

Celem książki ukazującej się w dniu 185 rocznicy inauguracji
Uniwersytetu Warszawskiego jest wypełnienie dotkliwej luki w badaniach nad jakże ważnym segmentem historii nauki oraz kultury miasta stołecznego i całej Rzeczpospolitej.

Przede wszystkim jednak mowa jest w niej o kulturze artystycznej Warszawy, która rozkwitła dzięki Oddziałowi Nauk i Sztuk Pięknych pierwszego Uniwersytetu Warszawskiego.

Ta monumentalna, przeszło 500-stronicowa publikacja formatu A4,
opatrzona jest bez mała 350, głównie kolorowymi ilustracjami, eksploruje nie tylko artystyczny aspekt campusu od epoki Wazów poprzez Szkołę Rycerską i poszczególne fazy funkcjonowania Uczelni, ale także kwestie nauczania sztuk pięknych i tworzenia sztuki narodowej w czasach pierwszego Uniwersytetu (1816-1831).

Istotne miejsce zajmuje też dyskurs o wielkich osiągnięciach w dziedzinie humanistyki, najwybitniejszych
rektorach i profesorach Uczelni oraz jej symbolach, a wiec problematyka herbu, pieczęci, pierścieni i medali wybijanych na rozmaite okazje.

Zachowane na miejscu, jak i przechowywane poza campusem, obiekty ukazują wielkość i dignitas Uniwersytetu i jego poprzedniczki - SzkołyRycerskiej, w których murach kształciło się wielu wybitnych Polaków - m.in. Tadeusz Kościuszko, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz, Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz.
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting