| 2005-05-28, 11:40 Pamiętają o Sendlerowej |
Przedstawienie kilku amerykańskich uczennic z Uniontown w stanie Kansas o wojennej działalności Ireny Sendlerowej, która uratowała 2500 dzieci z warszawskiego getta, będzie można zobaczyć w Polsce. Młodzi ludzie po raz kolejny przylatują dziś do Warszawy, by spotkać się ze swą bohaterką
95-letnia dziś Irena Sendlerowa była na początku wojny opiekunką środowiskową w Wydziale Opieki Społecznej Zarządu Miasta Warszawy. Potem kierowała referatem dziecięcym w Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Od 1942 roku, po nasileniu się wysiedleń przemycała za mur getta żydowskie dzieci i umieszczała je w polskich rodzinach. I o tym właśnie mówi amerykańskie przedstawienie.
"Życie w słoiku" powstało przed kilku laty, zostało przygotowane na lekcję historii. W tytułowym zakopanym w ziemi słoiku Sendlerowa przechowywała dane ocalonych dzieci żydowskich, by po wojnie przekazać je nowym, polskim rodzicom.
Sztuka wygrała olimpiadę historyczną stanu Kansas. Potem pokazywana była w szkołach, kościołach, domach starców, nagrał ją też jeden z ogólnokrajowych kanałów telewizji amerykańskiej. Dzięki tej inicjatywie nazwisko i dokonania Ireny Sendlerowej stały się znane w całych Stanach Zjednoczonych. Dziewczęta z Kansas odwiedzą Warszawę, Kraków i Zakopane. Dwie z nich - Megan Stewart i Elizabeth Cambers - grały jeszcze w pierwszym składzie aktorów. Zmieniają się nie tylko występujący, udoskonalana jest też treść sztuki. - Wciąż dowiadują się czegoś nowego o Holocauście - mówi Elżbieta Ficowska ze stowarzyszenia Dzieci Holocaustu.
W tym roku 1 czerwca - Dzień Dziecka, został ogłoszony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy dniem Ireny Sendlerowej.
Tego dnia w Teatrze Żydowskim z udziałem ponad trzystu zaproszonych gości odbędzie się uroczysty pokaz "Życia w słoiku". Dzień wcześniej w gmachu "Gazety Wyborczej" młodzi aktorzy spotkają się z gimnazjalistami i licealistami z Warszawy i Łodzi oraz noszącymi tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. To część programu realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie ze stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu. Uczniowie i nauczyciele z 60 szkół w całej Polsce przygotowują zajęcia na temat Holocaustu, szukają materiałów archiwalnych, spisują relacje żyjących Sprawiedliwych.
|