| 2003-09-15, 09:00 Historia Festiwalu Nauki |
|
Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie, zapoczątkowana przez prof. Davida Shugara (fizyk i biolog molekularny, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Gandawie, twórca polskiej szkoły biofizyki molekularnej) narodziła się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW we wrześniu 1996 roku. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Siedziba Festiwalu mieści się od początku w ICM UW.
Nie jesteśmy pierwsi. Najbardziej znanym Festiwalem Nauki na świecie, o blisko dziesięcioletniej tradycji, jest Science Festival w Edynburgu.
Polska Fundacja Upowszechniania Nauki i Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk przyznały w 1998 roku równorzędne Nagrody im. Profesora Hugona Steinhausa za wybitną działalność organizacyjną w zakresie upowszechniania nauki organizatorom "Pikniku Naukowego", prof. dr hab. Łukaszowi Turskiemu, pani Krystynie Kępskiej (Radio BIS) i Panu Robertowi Firmhoferowi (Radio BIS) oraz organizatorom Festiwalu Nauki prof. dr hab. Davidowi Shugarowi, dr hab. Maciejowi Gellerowi i prof. dr hab. Magdalenie Fikus. Dziekując fundatorom za przyznanie zaszczytnego wyróżnienia prof. Fikus powiedziała m.in:
"... Mamy świadomość, że nagradzając nas wyróżniliście Państwo kilkuset pracowników placówek naukowych Warszawy, którzy w roku ubiegłym, w znacznej mierze społecznie, przygotowali i przeprowadzili pierwszy w Polsce Festiwal Nauki..."
Ok. 300 tys. osób szacunkowo odwiedziło wszystkie imprezy FN podczas sześciu jego edycji. Ok. 60 tys. osób wzięło udział w ubiegłorocznym VI FN. 4 tys. imprez - wykładów, pokazów, warsztatów dyskusji - odbyło się dotychczas na festiwalach. 500 różnych imprez odbędzie się podcza stegorocznego FN (nie wliczając lekcji festiwalowych). Festiwal ma swoją Szkołę Nauki, która przez cały rok prowadziła warsztaty dla młodzieży.
|