| 2005-05-29, 09:00 Celltic Evening w Teatrze Rampa |
CELTIC EVENING - Teatr Rampa koncert poświęcony współczesnej muzyce bretońskiej czerpiącej inspiracje ze źródeł celtyckich 29 maja 2005 godz. 20.00
Koncert poświęcony współczesnej muzyce bretońskiej czerpiącej inspiracje ze źródeł celtyckich. Zorganizowany został przez stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej (GPAS) w Polsce na rzecz dzieci ulicy. Pomysł rodzaju muzyki jako tematu koncertu narodził się z narodowości Stowarzyszenia, które jest bretońską organizacją pozarządową. Teatr Rampa został współorganizatorem koncertu jako najodpowiedniejsze miejsce na Pradze, gdzie członkowie Stowarzyszenia pracują z dziećmi.
Głównym celem koncertu jest rozpowszechnienie programu realizowanego przez Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej (GPAS) w Polsce na rzecz dzieci ulicy. Program realizowany jest w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Zabrzu i Gliwicach. Jest on finansowany ze środków Unii Europejskiej i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Do udziału w koncercie organizatorzy bretońscy zaprosili bardzo dobrych, choć jeszcze nieznanych w Polsce, wykonawców: 1. DJ Blue 2. Duet PENARD-RENOUL 3. Zespół IMG 4. Zespół CEOIL
Zespół CEOIL to trzech muzyków:
1 Timmy MacCarthy gra na akordeonie i na bodhran, śpiewa. Przyczynił się do odrodzenia tradycyjnych tańców z West Cork i z Kerry. Uczy tych tańców na całym świecie. Mieszka w regionie West Cork.
2 Tony McCarthy to syn Timmy'ego. Gra na buzuki, na flecie i na bodran, śpiewa piosenki własnej kompozycji. Pochodzi z miasta Cork , lecz od kilku lat mieszka w Bretanii. Gra muzykę irlandzką i bretońską.
3 Youenn Peron gra na drewnianym flecie poprzecznym, na whistles (flazolet) i na dudach. Od wielu lat gra muzykę irlandzką. Youenn bardzo wcześnie u boku ojca, Yanna Peron, słynnego talabardera (muzyk grający na bombardzie), uczy się gry na dudach i na bombardzie. Dzięki ojcu poznaje również tradycyjną muzykę bretońską. Jako dudziarz uczestniczy w Fest-Nozach (tradycyjnych zabawach tanecznych), gra na ślubach, występuje na festiwalach. Wchodzi w skład licznych zespołów. W latach 80. dzięki gronu irlandzkich przyjaciół poznaje tajniki gry na drewnianym flecie poprzecznym. Youenn uczy gry na flecie i na whistles, przekazuje swym uczniom nie tylko wiedzę, uczula ich też na bogactwo tradycyjnej muzyki bretońskiej i irlandzkiej. Przy okazji licznych tournee i festiwali prowadzi staze w Bretanii i Irlandii.
W poniedziałek 30 maja, dzień po koncercie, organizatorzy zapraszają na konferencję poświęconą pedagogice ulicy. Spotkanie odbędzie się w teatrze Stara Prochownia przy ulicy Starej.
Bilety w cenie 20 PLN – normalny, 10 PLN – ulgowy
źródło: Internet + własne zaangażowanie
|