| 2003-09-27, 09:00 27 września 1939 (środa) |
W nocy z 26 na 27 września trwają działania bojowe na odcinkach frontu obrony miasta. Na Ochocie dwa bataliony 29 pp dokonują wypadu w kierunku na zachód od ul. Grójeckiej, w zamiarze odzyskania remizy tramwajowej i domów pomiędzy ul. Częstochowską i Opaczewską. Poniesiono duże straty nie uzyskując zamierzonego celu, odparto jednak kilkakrotnie próby natarć niemieckich na tym odcinku przeprowadzane znacznymi siłami pod osłoną czołgów.
W godzinach przedpołudniowych III batalion 145 pp w szturmie na bagnety odrzuca daleko na przedpole oddziały niemieckie, które w ciągu nocy zyskały nieco na terenie wzdłuż ul. Belwederskiej.
Ogień artylerii nieprzyjaciela nęka miasta od rana. Nadal płoną domy w różnych dzielnicach.
Na Pradze 21. pp „Dzieci Warszawy" utrzymuje pozycje obronne atakowane w nocy przez nieprzyjaciela, a w godzinach rannych wykonuje przeciwnatarcie wzdłuż ul. Grochowskiej.
Gen. Tadeusz Kutrzeba oraz płk dypl. Aleksander Pragłowski - szef sztabu Armii „Warszawa" - udają się na rozkaz gen. Rómmla w godzinach rannych do siedziby dowódcy 8. armii niemieckiej na Okęciu, celem przeprowadzenia pertraktacji w sprawie warunków kapitulacji. Gen. Blaskowitz przyjmuje warunki proponowane przez dowódcę Armii „Warszawa". Zawarty zostaje rozejm, który ma trwać od godz. 14:00 dnia 27 września do godz. 12:00 dnia 29 września. Około godz. 14.00 zaprzestano ognia.
Po południu wydany zostaje, połączonymi siłami redakcji kilku pism warszawskich, pierwszy numer „Gazety Wspólnej"; jest to pierwsze pismo w mieście po przeszło dwóch dobach nie ukazywania się prasy z powodu braku prądu i unieruchomienia maszyn drukarskich.
|