| 2005-02-07, 09:00 ARTAVAZD PELESHIAN "PORY ROKU", "NASZ WIEK" |
CSW zaprasza 8 lutego na pierwszą w Polsce prezentację twórczości ormiańskiego twórcy filmowego, którego dla szerokiej, światowej publiczności odkrył w 1989 roku Jean-Luc Godard. Od tego czasu zainteresowanie twórczością Peleshiana stale rośnie. Chociaż zrealizował zaledwie jedenaście krótkich filmów, dla niektórych miłośników kina reżyser ten stał się wręcz postacią kultową. Peleshian uważany jest dzisiaj za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego kina światowego. W swoich dziełach posługuje się konwencją dokumentalną i po mistrzowsku łącząc poezję z codziennym życiem, a dźwięk i obraz jednoczy w taki sposób, aby stworzyć niezwykle impresyjne, całościowe kompozycje, w których wyczuwa się wpływ Dżigi Wiertowa i Sergieja Eisensteina.
Na wystawie pokazane zostaną dwa dzieła Peleshiana: PORY ROKU / SEASONS (1972-75) i NASZ WIEK / OUR CENTURY (1982-90). 30-minutowy film PORY ROKU ukazuje życie ludzi w górskiej wiosce armeńskiej, powiązane z cyklicznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Zasypane kamieniami zbocza gór, chmury, woda, śnieg, pożary lasów tworzą serię obrazów o symbolicznej sile. Peleshian sfilmował także obyczaje i codzienne zajęcia mieszkańców wioski, takie jak sprowadzanie owiec z gór, sianokosy, pieczenie chleba tworząc w ten sposób ich zbiorowy portret. Dynamikę filmu budują sekwencję corocznych rytuałów i świąt, które stanowią o kulturalnej tożsamości tych ludzi. Nasz wiek to epopeja, która opowiada o dziejach cywilizacji XX wieku, pokazując jednocześnie, że postęp i katastrofa to dwie strony tej samej monety. To oszałamiająca, filmowa opowieść o wieku technologii, o rozwoju lotnictwa i podboju kosmosu.
Niemal wszystkie filmy Peleshiana są czarno-białe, charakteryzują się intensywnym, skondensowanym montażem obrazu i dźwięku, spektakularnymi ujęciami, fascynującymi sekwencjami i znakomitymi przestrzeniami dźwiękowymi. Jego filmy są dziełem całkowicie niezależnym i zwartym, tworzą niezwykłą, całkowicie nowatorską syntezę artystycznych, filozoficznych i naukowych idei. Po prostu czyste kino.
Wernisaż wystawy: 7 lutego 2005, godz. 14:00.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Projekcje filmowe 8 lutego - 28 lutego 2005
|