| 2003-09-08, 09:00 Reality Machines - Machiny Rzeczywistości |
| |
Zapraszamy na wystawę najlepszych holenderskich dzieł z zakresu architektury, wzornictwa przemysłowego, mody, grafiki użytkowej i fotografii - od lat 90 do dziś. Wystawę tę można obejrzeć w Bibliotece Stanisłąwowskiej Zamku Królewskiego od 9 września do 26 pażdziernika br.
Prowokująca, eksperymentalna, konceptualna, świeża, sucha, minimalistyczna, zuchwała, a nawet tępa - takim mianem określana była w latach dziewięćdziesiątych twórczość młodych holenderskich projektantów i artystów w niektórych czasopismach i książkach. Ich prace zdobyły międzynarodową renomę do tego stopnia, że można mówić o modzie na nie. Rzadko generacja architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego, projektantów mody, projektantów grafiki i fotografów otrzymuje szansę tak wyraźnego wykreowania się w mediach i tak zręcznie ją wykorzystuje. Jej przedstawiciele zapraszani byli do niezliczonych przedsięwzięć, wystaw i imprez, często aby dodać do nich kontrowersyjny element. Jednak dobre czasy już minęły. Z powodu ogólnoświatowego zastoju i niekorzystnego klimatu politycznego wycofują się sponsorzy, a zleceniodawcy stali się ostrożniejsi. Świat architektury i mody znalazł się więc w kłopotach. Wydaje się, że podstawa wyjątkowego holenderskiego klimatu projektowego znikła, a wielu młodych projektantów zmaga się z pytaniem, jak wytyczyć nowe drogi. Co nastąpi po słynnych latach dziewięćdziesiątych? Czy utrzymają się eksperyment i brutalność, czy staną się wyznacznikami nowej formy wyrazu? Pytania te wydają się uzasadnione, ale na odpowiedź na nie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jest zwyczajnie za wcześnie, aby zasygnalizować możliwe zmiany kursu. W zamierzeniu wystawy Reality Machines sprawa ta odgrywa rolę marginalną. Podstawowym jej celem jest chęć przeprowadzenia analizy holenderskiej kultury projektowej lat dziewięćdziesiątych do dnia dzisiejszego oraz rozwoju poszczególnych dyscyplin, a także ich charakterystycznego języka obrazowego i formalnego.
W centrum wystawy prezentuje się pięć dyscyplin: architektura, wzornictwo przemysłowe, moda, grafika projektowa i fotografia. Prace projektantów i artystów, wybrane tematycznie, są zróżnicowane: od fotografii, przez meble i ubrania, do książek. Wszystkie te eksponaty wywołują uczucie wyobcowania, co z czasem stało się ich składowa wartością. Zwiedzający musi się poddać oddziaływaniu tych obiektów, aby móc zgłębić ich esencję. Ważne jest tu przede wszystkim patrzenie, a nie doświadczanie. W konsekwencji zwiedzający zaczyna stawiać sobie pytania i szukać na nie odpowiedzi.
Biblioteka Stanisłąwowska Zamku Królewskiego, MACHINY RZECZYWISTOŚCI, 9 września - 26 pażdziernika 2003r, codziennie w godz. 12-18
|