|
| 2005-02-11, 09:00 Premiera OBŁOM-OFFa na deskach w Dramatycznym! |
| |
o sztuce: www.adit.art.pl:
"Obłom off, prosty w formie, napisany współczesnym, pełnym dowcipu językiem, został zainspirowany dziewiętnastowieczną powieścią Iwana Gonczarowa. Ugarow nadaje jednak oryginalnej historii nowe znaczenie. Krytyka rosyjskiego ziemiaństwa dziewiętnastego wieku staje się refleksją nad współczesnym społeczeństwem konsumpcyjnym. Czy Obłomow nie ma przypadkiem racji mówiąc, że człowiek wolny i szczęśliwy nie pracuje, za niczym nie goni? Bo jaki, właściwie, ma sens bezwzględny wyścig szczurów?
miejsce akcji: dziewiętnastowieczna Rosja: salon w mieszkaniu Obłomowa, salon w mieszkaniu Ilińskich, pokój Obłomowa w domu wdowy Pszeniczyny.
Ilia Ilicz Obłomow, mężczyzna w średnim wieku, właściciel ziemski, mieszka w małym rosyjskim miasteczku na prowincji. Prowadzi spokojne i monotonne życie, które upływa mu w błogim lenistwie. Jego rodzinny majątek w Obłomówce podupada. Susza i robactwo trawią uprawy, chłopi uciekają, ale Ilia nie przywiązuje wagi do spraw materialnych. Większość czasu spędza w swoim brudnym, zaśmieconym mieszkaniu wylegując się na kanapie, jedząc albo śpiąc. Często oddaje się wspomnieniom beztroskiego dzieciństwa, domu rodzinnego. Rzadko wychodzi na ulicę, bo tam może spotkać go coś złego. Nie czyta gazet, bo nie interesuje go to, co dzieje się na świecie. Twierdzi, że jego bezczynność ma odłoże "ideologiczne". Praca jest karą, więc dobrzy ludzie nie pracują, tylko żyją sobie spokojnie z dnia na dzień. Jedyną rzeczą, która całkowicie absorbuje uwagę Ilii stanowi jego własne zdrowie. Bohater jest, bowiem przekonany, że cierpi na jakąś poważną chorobę i niedługo umrze. Badało go już wielu lekarzy, ale wszyscy zapewniali, że, pod względem fizycznym, jest absolutnie zdrowy. Wreszcie Arkadji Michajłowicz, młody doktor medycyny, specjalista od chorób duszy, zainteresował się osobliwym przypadkiem Obłomowa. Od czasu do czasu składa wizytę swojemu pacjentowi próbując zdefiniować jego przypadłość i w ten sposób go uleczyć.
Pewnego dnia w życiu bohatera zachodzi niespodziewana zmiana. Ilię odwiedza stary przyjaciel, towarzysz dziecięcych zabaw i młodzieńczych szaleństw, Andrzej Sztolc. Sztolc, absolutne przeciwieństwo Obłomowa, jest kupcem. Pracuje w Kompanii Handlowej i wysyła towary zagranicę. Żyje aktywnie i interesuje się światem. Zupełnie nie rozumie dlaczego jego przyjaciel celowo pogrąża się w coraz większej stagnacji. Postanawia, więc wyciągnąć go na koncert do salonu państwa Ilińskich, gdzie jego serdeczna przyjaciółka Olga będzie prezentować przed słuchaczami swoje muzyczne umiejętności. Z początku Ilia bardzo nudzi się na koncercie i zachowuje się jak rozkapryszone dziecko. Wierci się, kręci, robi głupie miny. Ale kiedy Olga śpiewa piosenkę, którą kiedyś nuciła mu matka, bohater daje się ponieść emocjom. Zakochuje się w pieśniarce, która przypomniała mu czasy dzieciństwa. I, dość nieoczekiwanie, Olga, zauroczona jego nieokrzesanym sposobem bycia, odwzajemnia jego uczucie. Chce mu pomóc, oduczyć zgubnych przyzwyczajeń, zachęcić do działania. Ilia ulega łagodnej perswazji młodej kobiety i zmienia się nie do poznania. Chodzi na długie spacery, zapamiętale czyta gazety, nie jada kolacji. Nawet Arkadji Michajłowicz jest zaskoczony jego metamorfozą. Odmieniony, pełen życia Ilia wynajmuje mieszkanie w centrum miasta u wdowy Pszeniczyny. Nowa gospodyni dba o niego, rozpieszcza, dogadza. Chcąc nie chcąc, bohater powoli wraca do starych przyzwyczajeń. Zrywa z Olgą i kieruje swe uczucia ku pracowitej wdowie. Z czasem Obłomow znacznie podupada na zdrowiu i umiera. "
OBŁOM-OFF Michaił Ugarow wg "Obłomowa" Iwana Gonczarowa
TWÓRCY
reżyseria: Andrzej Domalik scenografia: Marcin Jarnuszkiewicz asystent scenografa: Szymon Gaszczyński
muzyka: m.bunio.s
występują: Olga Anna Dereszowska (Olga), Ewa Telega (Pszenicyna), Maciej Stuhr (Obłomow), Marcin Bosak (Sztolc), Krzysztof Dracz (Arkadij), Krzysztof Ogłoza (Zachar), Maciej Makowski (Posłaniec)
inspicjent Karolina Zbrożek Sufler Jaga Dolińska
Premiera: 17 lutego 2005 Teatr Dramatyczny
Pl. Defilad 1, w bud. PKiN bilety: 33 zł
wejściówki w cenie 11-17 zł dostępne w miarę wolnych miejsc na godzinę przed spektaklem
Kasa biletowa czynna od poniedziałku do soboty w godz. 12.00-18.00 w niedziele spektaklowe od 16.00 do rozpoczęcia przedstawienia tel. (22) 656 68 44 bilety@teatrdramatyczny.pl
Biuro obsługi widzów czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 tel. (22) 656 68 65, 656 68 44, tel./fax (22) 826 38 72
| |