www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-12-18, 19:23
Sympozjum "Granice Europy"
w warszawskiej Bibliotece Narodowej (BN) zakończyło się dziś dwudniowe sympozjum pt. "Granice Europy - czy istnieje wspólna europejska przestrzeń kulturowa?"

Otwierając piątkowe spotkanie dyrektor BN Michał Jagiełło zaznaczył, że sympozjum nieprzypadkowo odbywa się w tej placówce, ponieważ celem BN jest praktykowanie "polskości otwartej". "Polskość otwarta to poczucie tożsamości narodowej, zakorzenione tak głęboko, że nie boimy się powiedzieć, iż na naszą kulturę wywierały wpływ inne kultury, a nasza - wpływała na inne" - wyjaśnił Jagiełło.

Bp Tadeusz Pieronek próbował odpowiedzieć na pytanie o granice Europy.
"Warto odwołać się do intuicji Karola Wojtyły. Jego zdaniem, geograficzne granice Europy nie stwarzają problemu, niemniej pytanie pozostaje uzasadnione i konieczne. Chodzi bowiem nie tylko o granice, jakie wyznacza ziemia, lecz o te dużo głębsze, które znajdują się w samych ludziach" - powiedział.

"Kultura jest jednym z najważniejszych elementów integracji europejskiej" - oceniła sekretarz stanu w resorcie kultury Agnieszka Odorowicz. - "Jest wartością, którą przenosimy z pokolenia na pokolenie, elementem rozwoju społecznego i ekonomicznego, ale także niezbędnym składnikiem naszej polskiej tożsamości" - podkreśliła.

W sympozjum uczestniczą m.in. ambasador Republiki Armenii Ashot Hovakinian i ambasador Szwecji Mats Staffansson, historyk prof. Andrzej Paczkowski, a w zaplanowanych na piątek panelach dyskusyjnych udział wezmą m.in. prof. Janusz Danecki (UW), dyrektor Muzeum Narodowego Ferdynand Ruszczyc i prof. Wojciech Kowalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W sobotę odbędzie się sesja pt. "Czy sztuka współczesna może jednoczyć Europę?". Zaplanowano wystąpienia Andy Rottenberg z Instytutu Adama Mickiewicza oraz Wojciecha Michniewskiego z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Debatę zorganizowała Pracownia Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej BN, w ramach nowego projektu "Stała Europejska Konferencja Współpracy Kulturalnej". Kierownikiem pracowni, a równocześnie pomysłodawcą i gospodarzem sympozjum jest dr Ryszard Żółtaniecki.

Sympozjum, które honorowym patronatem objął minister kultury Waldemar Dąbrowski, organizowane jest przy współudziale Ambasady Szwecji oraz Ambasady Austrii.

dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting