| 2003-09-04, 09:00 Rzeczywistości. Kolekcje bez granic. - Zachęta |
Wystawa "Rzeczywistości. Kolekcje bez granic II" zorganizowana została we współpracy z Funduszami regionalnymi sztuki współczesnej z Alzacji, Szampanii-Ardenów, Franche-Comte’, Burgundii i Lotaryngii pod honorowym patronatem Ministra Kultury Polski Waldemara Dąbrowskiego i Ministra Kultury Francji Jeana-Jacquesa Aillagona.
Wystawa trwać będzie od 6 września do 16 listopada 2003r.
Fundusze regionalne powstały we Francji dwadzieścia lat temu, a ich pomysłodawcą był ówczesny minister kultury Francji Jack Lang. Znany jest on przede wszystkim z polityki dążącej do kulturalnej decentralizacji kraju, a także innych, bardzo spektakularnych inicjatyw jak np. szklana piramida na dziedzińcu Luwru. Każdy z regionów Francji początkowo otrzymywał z budżetu Państwa, później zaś wygospodarowywał z własnych budżetów specjalne dofinansowanie na tworzenie kolekcji sztuki współczesnej. Od początku przyjęto założenia, że będą to międzynarodowe kolekcje sztuki, nie zaś kolekcje artystów regionalnych czy tylko francuskich. Profil zbioru zawsze zależy od konkretnego dyrektora, który posiada dość dużą samodzielność w podejmowaniu decyzji dotyczących linii programowej Funduszy, przy czym jego decyzje konsultowane są przez powołaną przez niego Komisję Techniczną (będącą w rzeczywistości czymś w rodzaju Komisji Doradczej) i ostatecznie akceptowane przez radę administracyjną. I tak w kolekcjach regionalnych znaleźć można zbiór fotografii Man Raya i Antona Stankowskiego, obrazy Yan Pei Minga, obiekty Chen Zhena, filmy wideo Tracey Moffat czy Douglasa Gordona, zapisy performance’ów Mariny Abramovic – czyli często obiekty o dużej wartości, które z biegiem czasu nabierają coraz większego znaczenia i mogłyby być ozdobą kolekcji muzealnych. Rola funduszy regionalnych sztuki współczesnej z czasem uległa rozszerzeniu: to już nie tylko kolekcje sztuki najnowszej, twórcy wystaw i katalogów, ale i producenci sztuki, dla których niezwykle ważny jest bezpośredni kontakt z artystą.
W sobotę 6 września w Instytucie Francuskim odbędzie się seminarium poświęcone Funduszom regionalnym sztuki współczesnej we Francji oraz próbie stworzenia podobnej struktury w Polsce. W seminarium udział wezmą m.in. przedstawiciele Ministra Kultury, dyrektorzy FRAC, przedstawiciel władz regionalnych Francji i Polski oraz socjolog Philippe Urfalino, który jest autorem podstawowych publikacji na temat polityki i sztuki współczesnej.
Wystawa w Zachęcie jest drugą wystawą z serii Kolekcje bez granic. Pierwsza pokazana została latem w Turynie. Prezentacji w Zachęcie towarzyszy katalog. Wystawa powstała we współpracy z Francuskim Stowarzyszeniem Działań Artystycznych (AFAA) Ministerstwa Spraw Zagranicznych i z departamentem sztuk plastycznych (DAP) Ministerstwa Kultury i Komunikacji oraz dzięki finansowemu wsparciu regionów Grand-Est Francji – Alzacji, Burgundii, Szampanii-Ardenów, Franche-Comté i Lotaryngii.
Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3, Rzeczywistości. Kolekcje bez granic, 6.09 - 16.11.2003r.
źródło: Internet + własne zaangażowanie
|