|
| 2004-12-10, 09:00 Wstęp Wolny |
| |
Redakcja Wstępu Wolnego proponuje na dziś:
Wszystko o... czyli manifest Queen Który to już raz umieszczam w WW informację, że w Dorożkarni wystawią spektakl "Wszystko o... czyli manifest Queen", a jeszcze nigdy się nie wybrałem. Może tym razem? " Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży DDK DOROŻKARNIA oraz TEATR BEZ KOTA zapraszają na spektakl
Wszystko o... czyli manifest Queen
choreografia: Iza Borkowska fryzury: Agnieszka Gołąb kostiumy: Krzysiek Ryzlak reżyseria: Darek Sikorski
Tańczą:
Magdalena Borkowska, Nina Chrzanowska, Martyna Dłużniewska, Joanna Dublasiewicz, Piotr Janikowski, Izabela Jędrzejowicz, Agnieszka Kalbarczyk, Joanna Kalbarczyk, Filip Kasprzyk, Karol Korytkowski, Natalia Kubiak, Jakub Łukowski, Julia Milewska, Zofia Milewska, Katarzyna Mroczek, Alicja Peszkowska, Wojciech Purys, Malwina Skowrońska, Monika Strojecka, Joanna Zielińska, Zuzanna Zielińska.
Najnowszy spektakl Teatru Bez Kota to już piąta realizacja dorożkarniowego zespołu (premiera w grudniu 2003r.). Tym razem twórcy pragną poprzez taniec i język migowy,przedstawić emocje i uczucia (takie jak miłość, przyjaźń, współczucie czy lęk), które towarzyszą nam w życiu codziennym. Poszczególne etiudy taneczne zostały przygotowane do muzyki znanego i lubianego zespołu Queen, w 12 rocznicę śmierci wybitnego wokalisty Freddiego Mercury.Spektakl jest formą doświadczenia po raz kolejny złych i dobrych sytuacji, zdarzających się w życiu. Jest to również sposób na pogodzenie się z losem i przypadkami, które nim rządzą.
"Chcemy pokazać wszystkie emocje, które zachodzą w człowieku, które nas przerażają, a o których czasami boimy się powiedzieć. Chcemy również, aby nasi artyści poznali nową muzykę, nowy rodzaj tańca, a także nowy sposób komunikowania się z widzem" - mówi Dariusz Sikorski, reżyser przedstawienia.
"Ten spektakl jest jak marzenie, które nigdy się nie spełni, bo już nigdy nie będzie koncertu Freddiego Mercury" - dodaje Izabella Borkowska, choreograf. "
godzina: 19:00 miejsce: DDK Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28 dojazd autobusami linii nr 108 i 167 (przystanek Łososiowa)
url: http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/manifest_queen.html email: biuro@dorozkarnia.pl telefon: 8419122, 8406393 informator: (ps)
-----------------------------
4 Międzynarodowy Festiwal Filmowy PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE 10-15 grudnia 2004, Warszawa.
W programie tegorocznego festiwalu znalazło się prawie 70 filmów. Jak w poprzedniej edycji, są to filmy dokumentalne i reportaże, choć zaprezentujemy też jedną krótkometrażową fabułę i jeden film edukacyjny. Główne ścieżki tematyczne 4. festiwalu to: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, oblicza terroryzmu, Ameryka Łacińska, instytucje izolacyjne, dyskryminacja mniejszości seksualnych, uchodźcy, Tybet, Palestyna - Izrael i Holocaust.
We współpracy z Polską Akcją Humanitarną przygotowaliśmy też blok filmów poświęconych pomocy humanitarnej.
Festiwalowi towarzyszy przegląd dokumentów EUROPE.doc ? spojrzenie International Filmfestival Amsterdam (IDFA) na Unię Europejską. Filmy wybrane przez organizatorów tego największego europejskiego festiwalu kina dokumentalnego można będzie zobaczyć w warszawskim KINO.LABie w dniach 16 ? 19 grudnia 2004 r. Pięć z nich znalazło się też w podstawowym programie festiwalu PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE.
------- UWAGA! --------- na pokazy filmów wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wejść na stronę: http://www.hfhrpol.waw.pl/ff/index.php?load= i zarejestrować się. Ja już to zrobiłam. Potem trzeba się zgłosić po odbiór swoich biletów w dniach 8 i 9 grudnia. Tego jeszcze nie zrobiłam.
PROGRAM: Piątek 10.12.2004
Kino Lab. (Zamek Ujazdowski), Aleje Ujazdowskie 6
1200 Missing Generation (wersja angielska) 52' Holandia 2003 reż. Jan Thielen Argentyna - trzy pokolenia rodzin zaginionych
1300 Plunder (wersja angielska) 73' Chile 2004 reż. Dauno Totoro Taulis Indianie Mapuche w Chile
1430 Obok 56' Urugwaj 2002 reż. Mario Handler dorastanie na ulicy w Urugwaju
1545 Beyond the Sea (wersja angielska) 79' USA, Kuba 2003 reż. Lisandro Pérez-Rey Mariel Boatlift - historia ucieczki 130.000 Kubańczyków do USA w 1980 r.
1730 Digna 117' Meksyk, Hiszpania 2004 reż. Felipe Cazals tajemnica śmierci Digny Ochoa y Placido - meksykańskiej prawniczki broniącej Zapatystów
Sala Edukacyjna (Zamek Ujazdowski), Aleje Ujazdowskie 6
1730 Specjalista 128' Francja 1999 reż. Eyal Sivan Eichman przed sądem w Jerozolimie
Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9
1200 Niedowierzanie 100' Rosja, USA 2004 reż. Andriej Niekrasow zamach bombowy w Moskwie 9.9.1999 - pytanie o sprawców
1400 Juvies (wersja angielska) 66' USA 2003 reż. Leslie Neale dolna granica wieku odpowiedzialności karnej w USA po projekcji spotkanie z Michałem Kubalskim, RPO
1545 Licencja na zabijanie 77' USA 1997 reż. Arthur Dong motywy zabójców homoseksualistów - skazani za zbrodnie nienawiści
kino Relax, ul. Złota 8
2000 otwarcie festiwalu - wręczenie Fabrizio Lazzarettiemu nagrody HFPC za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie oraz wręczenie Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International 2004
2030 Sprawiedliwość ? w czasie wojny 77' Włochy 2003 reż. Fabrizio Lazzaretti śmierć włoskiego studenta z rąk kolumbijskiej policji po projekcji spotkanie z Fabrizio Lazzarettim
Sala Konferencyjna, Helsińska Fundacja Praw Człowieka ul. Zgoda 11
1700 Twierdza Europa Europe.doc 60' Francja, Anglia 2004 reż. Gilles de Maistre droga afrykańskich emigrantów do Europy
Uchodźcy 20' Polska 1998 reż. Dariusz Kowalski uchodźcy w Polsce po projekcji spotkanie: Uchodźcy w Polsce i Unii Europejskiej
godzina: 12:00 miejsce: Helsińska Fundacja Praw Człowieka Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie Warszawa 10-15 grudnia 2004 Adres do korespondencji: ul. Zgoda 11 00-026 Warszawa
url: http://www.hfhrpol.waw.pl/festival/ email: film@hfhrpol.waw.pl telefon: 55 64 473 informator: (us)
-------------------------------
ŚWIATY FOUCAULTA Instytut Francuski zaprasza na:
ŚWIATY FOUCAULTA 10 i 11 grudnia 2004
Dwadzieścia lat temu, w czerwcu 1984r., odszedł Michel Foucault, pozostawiając dzieło niedokończone i otwarte zarazem : dwanaście kluczowych publikacji pozwalających zrozumieć nasz świat. Prace tego filozofa i eseisty, znacząco wyróżniającego się pośród intelektualistów lat 60. i 70., stale zwalczającego władzę przejawiającą się w różnych formach, wywarły wielki wpływ na rozwój humanistyki i nauk społecznych. Seminarium organizowane przez Instytuty Filozofii i Socjologii PAN i Filozofii UW oraz Ośrodek Kultury Francuskiej, poświęcone jest dziełu Michela Foucaulta, podnoszonym w nim zagadnieniom, wpływom i możliwym interpretacjom.
PROGRAM
Piątek 10 grudnia BUW - ul. Dobra 56/58 - Warszawa
Powitanie uczestników (od godziny 13:30)
Przemówienie inauguracyjne wygłoszą: Philippe Artieres, dyrektor Centrum Michela Foucaulta w Paryżu oraz José Kobielski, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich (UW)
Odbiór i znajomość Foucaulta
14:30 - 18:00
Michel Foucault jest bardzo często czytany, cytowany, interpretowany i komentowany w ramach współczesnych nauk humanistycznych i to za każdym razem w inny sposób w zależności od kontekstu teoretycznego i kulturowego. Proponujemy naszkicowanie interdyscyplinarnej i międzynarodowej panoramy najbardziej owocnych interpretacji dzieł Foucaulta. Zaprezentowane zostaną również współczesne zastosowania twórczości filozofa.
Prowadzący : Philippe Artieres
Prelegenci: - Tadeusz Komendant (Uniwersytet Warszawski) - Laura Lee Downs (EHESS) " Interpretacja dzieł Foucaulta w aspekcie historii dzieciństwa. Wpływ twórczości Foucaulta na historię dzieciństwa w Anglii (XIX i XX wiek)" - Alain Brossat (Université de Paris 8) " Kanonizacja "niebezpiecznego filozofa"" - Falk Bretschneider (CRIA / EHESS) " Z wyrzutka na bohatera. Faucault w Niemczech" - Małgorzata Kowalska "Foucault i kwestia współczesności"
Dyskusja
Wieczór biograficzny "Życie Foucaulta - Pobyty w Polsce"
Instytut Francuski w Warszawie
Michel Foucault był zarówno obserwatorem jak i aktorem współczesnego społeczeństwa. Jakie są efekty stosowania myśli, które się spełniają w ramach specyficznego pojmowania angażowania się? Jak zmienia się w związku z tym portret intelektualisty? Zaproponujemy również udział w debacie dotyczącej wyborów życiowych Foucaulta oraz jego obecności w Polsce.
Prezentacja Centrum Michela Foucaulta przez jego dyrektora Philippe'a Artieresa Michał Kozłowski (Uniwersytet Warszawski) : " Foucault - nieprawdopodobna biografia"
Projekcja filmu: MICHEL FOUCAULT PAR LUI-MEME, Reżyseria: Philippe Calderon, scenariusz: François Ewald. Debata
godzina: 13:30 miejsce: BUW, ul. Dobra 56/58, Warszawa
url: http://www.ifv.pl/index2.html?a=174&o=AKTUALNOSCI informator: (us)
-----------------------
Czytanie "Myszy na wakacjach" Gdybym nie czytała "Myszy", to sobie bym darowała takie spotkanko. To, że Reni Jusis poczyta fragmenty nie jest dla mnie wydarzeniem wartym uwagi. Dla samej książki (może nawet kupienia jej) warto będzie się przejść do Traffic Clubu i posłuchać jej fragmentów. Mam nadzieję, że "Mysza na wakacjach" będzie równie dobra jak pierwsza część. Tą pierwszą czytało się dobrze (nawet na stojąco w księgarni:), a poza tym popisy Myszy i zagrywki Niedźwiedzia są przedziwnie podobne do tego co dzieje się związkach u ludzi. Znaczy w związkach kobiety i mężczyzny. Ja tam bardzo polecam tę książkę. A co. (us)
Oto co Traffic Club pisze: " Promocja książki Mysza na wakacjach oraz spotkanie z autorem Tomkiem Matkowskim. Kontynuacja bestsellerowej "Myszy" z ilustracjami Ewy Gdowiok. Książka wyrasta z tradycji "bajek nie dla dzieci" - czyli dla czytelników nie tyle może już "dojrzałych", co choćby "dojrzalszych". Przyjemność z jej lektury powinni jednak czerpać nie tylko miłośnicy Kubusia Puchatka i Ferdynanda Wspaniałego. "Świat przedstawiony w tej baśni wcale nie jest baśniowy. To świat realny, z realnymi zagrożeniami. Humor i ciepło są w nim na wagę złota. Bez nich nie dałoby się przeżyć. A książka Matkowskiego uspokaja, bawi i wewnętrznie rozgrzewa. Kosztuje mniej niż terapia psychologiczna dla par, a daje podobne skutki. Swoim pozornie smutnawym, nostalgicznym tonem idealnie dostosowuje się do psychiki człowieka w depresji. Dlatego widzę Myszę obok Kubusia Puchatka, Akademii Pana Kleksa i Małego Księcia na półkach wszystkich dorosłych dzieci" (Tomasz Piątek.)
WSTĘP WOLNY "
godzina: 19:00 miejsce: Traffic Club, ul. Bracka 10, trzecie piętro
url: http://www.traffic-club.pl/imprezy/index.php informator: (us)
---------------------------
Pieśni arabskie i sefardyjskie w królestwie "Al-Andalús" W ramach spotkań z muzyczną kulturą Hiszpanii w piątek odbędzie się koncert Begona Olavide z zespolem "Mudejar" pod tytułem "Pieśni arabskie i sefardyjskie w królestwie "Al-Andalús" (X-XVI w.).
godzina: 19:00 miejsce: Sala Koncertowa Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego ul. J. P. Woronicza 17
url: http://www.annajagielska.art.pl/index1.html informator: (ps)
| |