|
| 2004-11-29, 09:00 PRACE W TOKU w Laboratorium Choreografii |
|
Dom Wojska Polskiego oraz Fundacja Rozwoju Tańca zapraszają:
eferte_projekt
PRACE W TOKU w LABORATORIUM CHOREOGRAFII czyli pokaz prac warsztatowych pod kierunkiem
Hanny Chojnackiej Leszka Bzdyla Witolda Jurewicza
3 GRUDNIA 2004 r. piątek
godz. 19.15
Scena Prezentacji DWP Al. Niepodległości 141 Warszawa, metro Racławicka
WSTĘP WOLNY
Przez dwa miesiące w Domu Wojska Polskiego odbywały się warsztaty choreograficzne dla młodych tancerzy i choreografów.
Swoją wiedzą dzielili się: Hanna Chojnacka, Leszek Bzdyl i Witold Jurewicz.
Pomimo wspólnego hasła „warsztat choreograficzny”, zajęcia różniły się od siebie.
Warsztat pani Hanny Chojnackiej był próbą wykreowania rzeczywistości scenicznej wypływającej z konkretnej muzyki.
Leszek Bzdyl mówił o poczuciu przestrzeni i czasu scenicznego, o impulsach wypływających z ciała i ogrywaniu ich w przestrzeni.
Witold Jurewicz zaproponował poprowadzenie warsztatu od tego, jak każdy interpretuje temat, jak wyraża go ruchem i co w związku z tym wydarza się w każdym tancerzu z osobna i w grupie; wreszcie – czy w efekcie historia, od której się wyszło, rzeczywiście jest tą historią.
3 grudnia 2004 r., tj. (piątek) przedstawimy efekty dwumiesięcznej pracy. To, co będzie można zobaczyć na Scenie Prezentacji DWP można określić „grą wstępną”, „zebraniem materiału” do faktycznej realizacji przedstawień. Nie mniej jednak proces tworzenia jest ogromnie ważną i zarazem interesującą częścią przedstawienia.
Zapraszamy do obejrzenia prac w toku w LABORATORIUM CHOREOGRAFII – eferte_projekt.
zaprezentują się:
Anna Achimowicz Agnieszka Dąbrowska Magda Janiszewska Kama Jankowska Anna Kowalska Anna Kruk Anna Monkiewicz Ewa Palamer-Kabacińska Anna Piotrowska Paweł Skalski Kamila Staszewska Katarzyna Szwed
Hanna Chojnacka – wykładowca i pedagog Państwowej Szkoły Baletowej, Akademii Muzycznej i wielu kursów instruktorskich, na których wykłada głównie kompozycję. Choreograf i reżyser spektakli baletowych i operowych: „Carmen” Operra Krakowska, „Manru”, „Eugeniusz Oniegin” Teatr Wielki Warszawa, „Halka” – Opera Gdańska – spektakl roku 1994, „Cyganeria” – Państwowa Opera Bałtycka, ”Flamenco – miłość i śmierć” Opera Wrocławska, balet „Pan Twardowski, czyli powtórka z życia” w Krakowskiej Operze i Operetce, „Pejzaż nocą” – Teatr Wielki Warszawa. Specjalizuje się w operze barokowej. Autorka spektakli młodzieżowych w wykonaniu Warszawskiej Szkoły Baletowej wystawiane w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Leszek Bzdyl – aktor, choreograf, tancerz i pedagog, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw. W latach 1987-90 aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, później tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro. Twórca ruchu scenicznego do kilkudziesięciu spektakli dramatycznych. W 1999 roku spośród wszystkich nominowanych do nagrody Miasta Gdańska przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury 14-osobowa kapituła pod przewodnictwem Kazimierza Nowosielskiego, gdańskiego poety, wybrała osiem osób. O nagrodę konkurowali ze sobą, wyłonieni do drugiego etapu konkursu: Leszek Bzdyl, Małgorzata Żerwe, Roman Perucki, Iwona Katarzyńska, Wanda Dubanowicz, Stanisław Rosiek, Janina Wieczerska oraz dział teatralny Muzeum Narodowego w Gdańsku. 26 sierpnia 1999 r. Bzdyl wyróżniony został przez prezydenta miasta Gdańsk nagrodą Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, kapituła przyznała mu nagrodę za upór i konsekwencję w realizacji oryginalnych projektów artystycznych. Jak czytamy w sprawozdaniu Urzędu Miejskiego w Gdańsku "Na szczególne uznanie zasłużył także jego teatr - Dada von Bzdülöw. Kapituła nagrodziła także zaangażowanie Leszka Bzdyla w pracę młodzieżową oraz wkład w rozwój tańca współczesnego w Gdańsku i dobrą reprezentację miejscowej sceny w kraju i za granicą". Podczas IV Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca w Gdańsku - sierpień 1999 - Leszek Bzdyl występował we wspólnym przedstawieniu z profesorem Uniwersytetu w Seattle (USA) Ripem Parkerem, który zaproszony został do Gdańska przez Urząd Miasta Gdynia w ramach współpracy z miastem siostrzanym Seattle (inicjatywa Bałtyckie Koło Miast Siostrzanych Gdyni). Od 1992 r. prowadzi lekcje tańca współczesnego i pantomimy oraz realizuje warsztaty teatralne w Polsce, Niemczech, Francji i Szkocji. Od 1994 r. przygotował ponad 25 choreografii do przedstawień w teatrach dramatycznych na terenie kraju. Sam Leszek Bzdyl twierdzi, że największy wpływ na budowanie indywidualnej techniki tańca mieli tacy tancerze i choreografowie jak: Rip Parker, Randal Scott, Cornelius Fisher Credo. Pracuje jako wykładowca dla profesjonalnych tancerzy w Budapest Dance School i EDDC Arnhem. Witold Jurewicz – Absolwent AWF-u w Poznaniu, nauczyciel tańca, wykładowca tańca współczesnego, pedagog Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu; założyciel, kierownik artystyczny i choreograf Teatru Tańca "Alter", działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu. Współpracuje z teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Pomysłodawcą i koordynatorem „eferte_projekt” jest Anna Piotrowska – ukończyła kurs instruktorski tańca nowoczesnego w Krakowie, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Centrum Animacji Kulturalnej. Ponadto Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca, absolwentka Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu i Administracji w Warszawie (studia magisterskie – kierunek zarządzanie), Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie (studia licencjackie), jak również absolwentka Państwowego Studium Stenotypii i Stenografii w Warszawie (technik prac biurowych). Pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca PolemiQi w Warszawie. We wrześniu 1995 r. założyła TEATR TAŃCA DYSTANS DWP w Warszawie, który od września 2001 r. działa pod egidą Domu Wojska Polskiego.
ORGANIZATOR DOM WOJSKA POLSKIEGO
MECENAT DZIELNICA MOKOTÓW MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWA
PATRONAT FUNDACJA ROZWOJU TAŃCA INDEPENDENT.PL
Kontakt Anna Piotrowska fundacjarozwojutanca@neostrada.pl tel. 022 629 75 53
| |