| 2004-12-01, 09:00 Zanim Ingmar stał się Bergmanem |
Zapraszamy na wystawę, przegląd filmów i spotkanie, czyli projekt zatytułowany "Zanim Ingmar stał się Bergmanem".
W dniach 3 - 5 grudnia odbędzie się w kinie Muranów, zaś w dniach 3 - 26 grudnia w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12.
W dniach 3-5 grudnia 2004 r. zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju dni bergmanowskie w ramach których prezentujemy polskiej publiczności wystawę Zanim Ingmar stał się Bergmanem oraz przegląd filmów Ingmara Bergmana. Wystawa oraz film Sarabanda - ostatni film szwedzkiego twórcy - będą miały w Warszawie swoją unijną premierę. Trzy wieczory z filmami Ingmara Bergmana w kinie Muranów to próba przybliżenia dorobku tego wybitnego reżysera. Wybór tytułów został pomyślany tak, aby usatysfakcjonować zagorzałych jego miłośników, a dla widzów, którzy dopiero zaczynają poznawać jego twórczość, był odkryciem. Gościem Muranowa będzie wielka aktorka, Harriet Andersson, znana z przełomowych ról w obrazach szwedzkiego twórcy, dla której specjalnie napisał on rolę w filmie "Wakacje z Moniką". Muranów odwiedzi również Torbjörn Ehrnvall, reżyser wspomagający filmu "Sarabanda". Spotkanie z gośćmi poprowadzą Tadeusz Sobolewski (Gazeta Wyborcza) i Tadeusz Szczepański (znawca twórczości Bergmana). Przegląd zaczniemy od "Sarabandy" (Liv Ullmann i Erland Josephson w rolach głównych) nie pokazywanego dotychczas w Polsce ostatniego filmu Bergmana, którym pożegnał się z kinem i z widzami. Muranowski pokaz "Sarabandy" będzie unijną premierą kinową tego obrazu. Kolejne projekcje pokażą dwa bieguny, między którymi rozpięte jest bergmanowskie dzieło. Będziemy mieli okazję poznać go jako twórcę zadającego najważniejsze pytania, jakie stawia współczesny człowiek, operującego w ściszonych, pełnych zadumy rejestrach ("Jak w zwierciadle", "Goście Wieczerzy Pańskiej", "Milczenie", "Wieczór kuglarzy"). Przybliżymy również mniej znane, weselsze oblicze reżysera, który nie stronił od żartu i czysto komediowej nuty ("Wakacje z Moniką", "Uśmiech nocy", "Czarodziejski flet"). Bilety 18 zł
W Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w dniach 3-26 grudnia 2004 r. publiczność polska, jako pierwsza spośród krajów Unii Europejskiej, będzie mogła zobaczyć całą wystawę Zanim Ingmar stał się Bergmanem, na którą złożyły się m.in. materiały z prywatnych zbiorów reżysera. Jest to początek światowego tournee wystawy przygotowanej przez nowopowstałą Fundację im. Ingmara Bergmana. Zanim Ingmar stał się Bergmanem to pierwsza wystawa zorganizowana przez Fundację Ingmara Bergmana, założoną w celu zarządzania przekazanym przez reżysera w darze archiwum. Składa się ono z odręcznych manuskryptów, notatek, dzienników oraz skoroszytów i obejmuje 65 lat pracy artystycznej w dziedzinie filmu, teatru i literatury tego wielkiego szwedzkiego twórcy. Prezentowana w Polsce wystawa jest ciekawą prezentacją pierwszych kroków młodego mężczyzny na drodze do międzynarodowej sławy. Ekspozycja, za pomocą nawiązań do klasycznych filmów Bergmana, jak i późniejszego okresu jego kariery, pokazuje okres zanim Ingmar został Bergmanem. Po raz pierwszy ta wstępna faza drogi artystycznej reżysera została zaprezentowana szerszej publiczności. Na wystawę składają się manuskrypty, notatki robocze, cytaty, rysunki i fotografie z jego pierwszych produkcji teatralnych i filmowych. Epilogiem zaś jest ostatni film Bergmana, "Sarabanda", oraz ostatnia sztuka teatralna przez niego wystawiona "Duchy Ibsena". Można także obejrzeć fotoplastikon, który 10-letni Ingmar dostał na gwiazdkę i który stał się jego ulubioną zabawką, oraz zrealizowany przez niego krótkometrażowy film pod tytułem "Twarz Karin" (Karins Ansikte), składający się z fotografii jego matki zaczerpniętych z rodzinnych albumów. Wernisaż wystawy Zanim Ingmar stał się Bergmanem odbędzie się w piątek, 3 grudnia o godz. 18:00 w Galerii Elektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12.
|