| 2004-11-25, 09:00 FLAPJACK w PARKU |
| Flapjack, foto: mat. organizatora Internet + własne zaangażowanie |
Klub Park przy al. Niepodległości 196 zaprasza 25-go listopada na koncert formacji Flapjack i Checkpoint. wejście od godz. 19.00 Początek koncertu o godz. 20.00 Bilety 20 zł.
O Flapjack:
Początki powstania kapeli FLAPJACK datuje się na grudzień 1993 roku. Głównymi założycielami grupy byli Robert "Lica" Friedrich oraz Maciej "Ślimak" Starosta. Obaj grali wtedy w Acid Drinkers, nagrali płytę "Vile Vicious Vision", która nie miała potocznego "kopa". Postanowili stworzyć projekt, który zaspokoi potrzebę mocnego grania.
Skład, jak zawsze, na początku był mało klarowny. Tomasz "Titus" Pukacki zagrał na basie, Kompas (wokalista grupy Gomor) zaśpiewał. Zagrali jedną próbę w tym składzie. Po okresie prób i błędów do zespołu trafia Amerykanka "Elizabeth" z zespołu Mellow Driver, wokalistka i autorka tekstów, basista Hrap-Luck oraz Maciej Jahnz, który niegdyś grał w Slavoy'u. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży sprzętu muzycznego Lica wynajmuje studio nagraniowe. Sesja odbywała się z początkiem lutego 1994 roku w gdyńskim Modern Sound Studio. Niestety, głos Elizabeth nie pasował do całości materiału, ostatecznie zaśpiewała jeden kawałek. Do studia przybył Tomek Lipiński z Illusion wraz z wokalistą trójmiejskiej kapeli Ndingue Grzegorzem "Guzikiem" Guzińskim, którego Robert wypatrzył na jednym z gdyńskich koncertów. W niektórych utworach pojawił się jeszcze saksofonista Vimek z zielonogórsko-poznańskiej formacji Squot i kilka innych osób m.in. wspomniany Lipa z Illusion, Titus w chórkach.
Po sesji Lica szukał wydawcy na nagrany materiał. I znalazł - Metal Mind Producion na czele z Tomaszem Dziubińskim. Album, który był ich premierowym krążkiem nosił nazwę "Ruthless Kick". Najpierw wyszedł singiel promujący, potem płyta. Album zawierał 10 kawałków bardzo nowoczesnych, ostrych. Okładka przedstawia odcisk glana, obok napis "Only For Mosh".
Następną płytą jest "Fairplay". Album ten poprzedził singel zawierający cztery kawałki. Utwory na tę płytę zaczęły powstawać na początku 1995 roku. Większość kawałków powstała we współpracy Licy i Guzika. Nagrywanie płyty odbywało się w Wiśle w październiku 1995 roku. Efektem pracy w studio była płyta wydana 15 stycznia 1996 roku. Sam tytuł symbolizuje przeniesienie szczytnej idei sportowej do życia codziennego. Teksty mówią o poszanowaniu i miłości do drugiej osoby. Okładka prezentuje dwie trójki zwrócone do siebie. Symbolizuje ludzi, którzy nie powinni się odwracać do siebie plecami, którzy powinni sobie pomagać nawzajem. Na płycie pojawiają się: Hau, wokalista zespołu Dynamind, śpiewa dwa kawałki ("Active" i "Comic Strip"), techniczny Flapjacka - T.Molka - w dwóch utworach zastępuje Ślimaka ("Active" i "Brazil"),a w chórkach udziela się Heavik, przyjaciel Litzy.
Na przełomie lutego i marca Flapjack rusza w trasę koncertową wraz z Illusion i Dynamind. Po trasie Lica odchodzi od grupy, jednak obiecuje, że będzie się udzielać na następnej płycie oraz na koncertach, jeżeli go tylko o to poproszą.
Później następuje wydanie płyty "Juicy Planet Earth" - ciężka w odbiorze, lecz bardzo dojrzała. Kapela zawiesza działalność.
Ponownie panowie z Flapjacka spotykają się pod koniec wiosny 2003 roku. Skład pozostaje prawie bez zmian: Robert "Lica" Friedrich, członek takich zespołów jak 2 Tm 2,3 (Tymoteusz) oraz Arka Noego (w skład zespołu wchodzą także dzieci grających tam członków kapeli), która odniosła niezwykle duży sukces komercyjny jak i niekomercyjny nagrywając cztery płyty. Maciej "Ślimak" Starosta - szwagier Litzy, drugi z założycieli Flapjacka, bębni w Acid Drinkers od ponad 18 lat, w Houku od maja 2002 roku. Maciej Starosta gra także we wspomnianej wcześniej Arce Noego. Grzegorz "Guzik" Guziński, lider zespołu Homosapiens pozostaje na wokalu. Obecnie grający razem ze Ślimakiem w Houku, Maciej Jahnz udzielający się na gitarze. Poza tym Hrap-Luck (bass) oraz nowa twarz we Flapjacku Gienia, grający na basie w zespołach Funny Hippos oraz na klawiszach w Tumbao (muzyka reggae). Do tej pory kapela zdobyła jednego Fryderyka w roku 1994, w kategorii "Fonograficzny Debiut Roku". Flapjack poprzedzał swoimi koncertami występy Dog Eat Dog, Biohazard czy Paradise Lost.
Info: materiały organizatora. źródło: Internet + własne zaangażowanie
|