| 2004-11-11, 10:14 II KONGRES MIAST POLSKICH |
|
W Warszawie odbył się 2 kongres Miast Polskich
Zajmował się m.in. problematyka wykorzystania funduszy unijnych przez samorządy miast .
Organizatorem Kongresu jest Związek Miast Polskich, do którego należy 265 miast.
Komisja Europejska proponuje, by w latach 2007-2013 z funduszy strukturalnych w zdecydowanie większym stopniu wesprzeć rozwój miast, tak by stały się one głównymi motorami rozwoju regionów. "Opracowywane obecnie w Brukseli propozycje przewidują przeznaczenie około 10 proc. środków wyłącznie na programy skierowane na rozwój miast i obszarów miejskich" - poinformował wiceprzewodniczący Komisji Polityki Regionalnej Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.
Według niego, przewiduje się też przekazanie większych kompetencji miastom. Będą one odpowiedzialne za zarządzanie i realizację programu.
"Przyjęcie tych propozycji przez nową Komisję Europejską będzie wymagało przekazania przez kraje członkowskie przed rozpoczęciem nowego okresu programowania, listy miast i obszarów miejskich, które kwalifikowałyby się do działań związanych z rewitalizacją. Oznacza to, że już teraz miasta muszą opracować swoje programy, ale niestety nie wszystkie miasta posiadają strategie rewitalizacyjne. Należy też pamiętać, że przygotowanie szczegółowych rozstrzygnięć wewnątrz każdego kraju jest w rękach rządów, a nie Komisji Europejskiej" - zaznaczył Olbrycht.
Obecny na kongresie prof. Michał Kulesza - współtwórca reformy systemu samorządowego w Polsce - przypomniał, że sprawa jest trudna, gdyż polski rząd nie ma obecnie żadnej polityki miejskiej, a polityka regionalna jest radykalnie scentralizowana.
"Opracowujemy Narodowy Program Rozwoju na lata 2007-2013, a w Brukseli myśli się już o latach 2014-2021. Najwyższy czas zacząć myśleć o problemach miast, by miasta polskie w Europie mogły odnaleźć się i mogły prawidłowo reprezentować podstawowe wartości demokracji lokalnej i dobrego zarządzania" - podkreślił Kulesza.
Związek Miast Polskich jest członkiem CEMR, skupiającej 45 organizacji gmin, powiatów i regionów z 31 krajów Europy. Ma także swoich przedstawicieli w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE), który jest samorządową instytucją konsultacyjną przy Radzie Europy, oraz we Wspólnej Komisji Konsultacyjnej Komitetu Regionów UE i Samorządów RR.
|