www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-11-05, 10:56
Tydzień Marii Skłodowskiej-Curie
Rok temu w Brukseli, teraz w Warszawie. Od 3 do 10 listopada trwa tu II Tydzień Marii Skłodowskiej-Curie. Warszawiacy mogą obejrzeć filmy o uczonej, wystawę oraz wybrać się specjalnym autobusem na wycieczkę jej śladami

Francuzi twierdzą, że to Francuzka, Polacy - że Polka. My dodajemy - warszawianka. Ten weekend rozwieje wszelkie wątpliwości. Odbywa się tu właśnie II Tydzień Marii Skłodowskiej-Curie, duża europejska impreza. Organizuje go Komisja Europejska do spraw Badań Naukowych. Chce w ten sposób promować naukę i uświadamiać ludziom, jak ważna i ciekawa może być praca naukowca. Rok temu taki Tydzień odbywał się w Brukseli. Warszawska edycja będzie bardzo mocno związana z życiem i pracą Marii Skłodowskiej. Będą o niej filmy, polsko-angielska wystawa, zrozumiałe dla laików wykłady o promieniotwórczości i dzisiejszym wykorzystaniu odkrycia noblistki. Oraz wycieczki trasą Marii Skłodowskiej-Curie. W sobotę i niedzielę przez miasto będą nią jeździć specjalnie oznakowane autobusy, w których studenci fizyki Politechniki Warszawskiej będą opowiadać o miejscach związanych z noblistką. Start z ul. Freta 16, gdzie się urodziła (dziś jest tu muzeum jej imienia). Potem będzie można zobaczyć miejsca, gdzie się uczyła (najpierw na pensji, potem w rządowym gimnazjum, uczestniczyła też w zajęciach Latającego Uniwersytetu) i stawiała pierwsze kroki naukowe (Muzeum Przemysłu i Rolnictwa na Krakowskim Przedmieściu, obecnie Centralna Biblioteka Rolnicza). Wycieczka trwać będzie ok. 1,5 godz.

Marta Chrostowska-Walenta z Krajowego Punktu Kontaktowego, współorganizator Tygodnia:

Kilku lat temu Komisja Europejska postanowiła stworzyć program stypendialny dla wybitnych naukowców. Szukała dobrego patrona i Francuzi zaproponowali Marię Curie. Komisji pomysł się spodobał. Noblistka funkcjonowała w świadomości europejskiej jako Francuzka i tylko jej francuskim nazwiskiem nazwano stypendium. To się jednak zaczyna powoli zmieniać. Gdy Komisja oprócz stypendiów postanowiła corocznie organizować tydzień promocji nauki pod patronatem uczonej, oprócz francuskiego nazwiska zaczęła używać też polskiego. Drugą edycję imprezy postanowiła zaś zorganizować w Warszawie, by przypomnieć o ojczyźnie noblistki. Dla nas to duża promocja miasta na zewnątrz - przyjadą europejscy naukowcy, zobaczą miasto. Ważne jest też, że przy okazji przypomnimy warszawiakom o Skłodowskiej, bo nie wszyscy pamiętają, że stąd pochodziła.

Wycieczki autobusowe: początek trasy ul. Freta 16, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, zbiórka na I piętrze, sobota godz. 12, 13, 14, niedziela godz. 10, 11, 12, 13, 14.

Filmy: ul. Freta 16, sobota i niedziela, początek o godz. 10.30. Wstęp wolny.

Dokładny program i więcej informacji w internecie: www.kpk.gov.pl/tydzien
źródło: Gazeta
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting