www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-11-02, 09:00
"Fototerapia" w barze "Łysy Pingwin"
Wydawnictwo Czarne i bar "Łysy Pingwin" serdecznie zapraszają na promocję książki Katarzyny Sowuli "Fototerapia" - opowieści o perypetiach studentów, którzy wybrali życie w najbardziej klimatycznej dzielnicy Warszawy, na Pradze.

Spotkanie z autorką książki, Katarzyną Sowulą, oraz z autorką zamieszczonych w książce fotografii - Małgorzatą Sałygą, poprowadzi Cezary Polak.
Zagra "Los Trabantos". Promocji towarzyszyć będzie wystawa fotografii Małgorzaty Sałygi z cyklu "Śniąc".

4 listopada (czwartek), godz. 19:00
"Łysy Pingwin", ul. Ząbkowska 11, Warszawa

Katarzyna Sowula
"Fototerapia"

Łucja i Jose studiują fotografię. Fotografia jest dla Łucji sposobem na kontakt z rzeczywistością, ze światem, z innymi ludźmi. W istocie to fotografia jest głównym bohaterem książki (tekstowi towarzyszą w książce fotografie Małgorzaty Sałygi). Łucja jest zakochana w Jose. Galago ma wiele fobii i jest na psychologii. Cierpi, bo jest samotny, odnajduje jednak wreszcie swoją drugą połowę. Konrad ma burzliwy romans z bogatą, starszą od siebie kobietą, dorabia jako nosiciel wody, studiuje. Żaden z tych wątków nie znajduje w książce zakończenia, ale też nie o zakończenia i fabułę chodzi w tej prozie.

"Fototerapia" to — w dużej mierze — opowieść o postrzeganiu. Akcja rozgrywa się współcześnie, głównie na warszawskiej Pradze, z jej specyficzną architekturą, mieszkańcami i atmosferą. Mottem jest jednakże aforyzm Feliksa Rajczaka "Żyję w rzeczywistości, która mnie nie otacza".
Z tych samych elementów rzeczywistości bohaterowie tworzą bowiem zupełnie różne światy. Zniekształcenia wynikają zarówno z oglądu rzeczy przez obiektyw aparatu fotograficznego, jak i przez pryzmat własnych fobii i nastrojów. Mogą być również spowodowane wadami wzroku. Dzięki temu każde zdarzenie, każdy najdrobniejszy szczegół zaskakuje, zyskuje kilka wymiarów, staje się przez to ciekawszy, wart powtórnego zauważenia.
Katarzyna Sowula napisała: "Nieważne, co i jak się dzieje, dla nas samych najważniejsze jest, jak to postrzegamy, akcja jest tu więc tylko pretekstem do spojrzenia na rzeczywistość z trochę innej strony".
To spojrzenie przyniosło świetne literackie efekty: zaglądając pod podszewkę rzeczywistości, docierając do jej nieoczywistych sensów, Katarzyna Sowula stworzyła swój własny, odrębny świat, który urzeka ciepłem i dowcipem, zaskakuje, wciąga.

Fotografie wykorzystane w książce pochodzą z dwóch odrębnych cykli: "W płynięciu nie ustając" (2000) i "Śniąc" (2003). Podczas pisania były dla autorki inspiracją i stanowią swobodne dopełnienie akcji.


"Co sprawia, że student polonistyki z dnia na dzień staje się nosiwodą, zdolni absolwenci szkół artystycznych do upadłego fotografują wędliny, psycholog szuka pomocy u psychiatry, a mieszkańcy warszawskiej Pragi wbrew swojej woli zarastają brudem?
Dla mnie absurdalna rzeczywistość to nieustające źródło radości, która szybko zamienia się w obłęd; popsute, porywające nas ze sobą, szaleńczo wirujące diabelskie koło nie mogące się zatrzymać".
Katarzyna Sowula

"'Fototerapia' łączy w sobie inteligencję, wyobraźnię i komizm, w dobrych w dodatku proporcjach. Połączenie takie w literaturze jest rzadkie, w debiutach w gruncie rzeczy nieobecne".
Jerzy Pilch


KATARZYNA SOWULA (1977) - absolwentka NKJA Uniwersytetu Jagiellońskiego, lektorka dwóch języków obcych, tłumaczka współczesnego dramatu francuskiego. W czasie studiów ukończyła kurs scenariopisarski Wschodnioeuropejskiej Fundacji Scenariuszowej. Współpraca z Małgorzatą Sałygą to owoc jej dwuletniego pobytu w Paryżu. Obecnie obie mieszkają i (współ)pracują w Warszawie.

MAŁGORZATA SAŁYGA (1975) - absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorka wystaw indywidualnych - "Sennik fotograficzny" (Galeria EMPiK, Warszawa, 2003), "W płynięciu nie ustając" (Łaźnia, Kraków, 2000), "Indie" (Lubartów, 1999) i zbiorowych (Lublin, Warszawa, Gdańsk, Melbourne).
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting