| 2004-10-30, 14:24 XIV Festiwal Muzyki Dawnej |
| |
Maria Pomianowska i jej Kwintet Jedwabnego Szlaku 30 października wykona na oryginalnych instrumentach muzykę dawną od Tracji po Japonię
Nikt tak zajmująco i ze znawstwem nie opowiada o różnicy między suką biłgorajską a fidelą płocką jak Maria Pomianowska. A to za sprawą wykonawczej wirtuozerii i talentu gawędziarskiego. Z wykształcenia wiolonczelistka, choć również wokalistka i kompozytorka, podjęła przed laty próbę rekonstrukcji tych dwóch staropolskich instrumentów i opanowała sztukę gry na nich.
Ale pasją Pomianowskiej jest nie tylko rodzimy folklor. Od 23 lat artystka prowadzi studia nad unikalnymi technikami grania na azjatyckich instrumentach smyczkowych, a dwa lata temu - wraz azjatyckimi, australijskimi i polskimi muzykami - nagrała płytę "Suita Jedwabnego Szlaku", która była syntezą jej poszukiwań tego, co wspólne w muzyce Wschodu i Zachodu. To właśnie drogami Jedwabnego Szlaku, oprócz towarów, docierały na nasz kontynent wieści na temat egzotycznych skal muzycznych, melodii, rytmów i tańców. Ślady tych nowinek sprzed wieków słychać w staropolskich melodiach ludowych - niektóre z nich usłyszymy w sobotę na Zamku Królewskim w wykonaniu Pomianowskiej i powstałego rok temu wokalno-instrumentalnego Kwintetu Jedwabnego Szlaku. Jego członkowie - wokaliści Rafał Mamiński i Bartłomiej Pałyga, wychowankowie artystki, opanowali szereg technik głosowych i instrumentalnych z Azji, m.in. typowy dla kultury mongolskiej niski śpiew gardłowy i alikwotowy.
Swoje umiejętności zaprezentują w cyklu "Ruiny Palmiry" Marii Pomianowskiej. To zbiór utworów opartych na zabytkowych muzycznych tematach z Indii, Chin, Japonii, Mongolii i Tracji. Powstał on na zamówienie światowej sławy wiolonczelisty Yo-Yo Ma, z którym cztery lata temu kompozytorka zaprezentowała go w Japonii. Koncert na Zamku odbędzie się w ramach 14. Festiwalu Muzyki Dawnej.
Sobota, 30 października, godz. 18, Zamek Królewski
|