www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-10-09, 22:46
Genius loci. Grafika w kręgu ASP w Warszawie
zapraszamy do galerii Test na wystwę Genius loci. Grafika w kręgu ASP w Warszawie – absolwenci, nowe tendencje

W 2004 roku przypada setna rocznica otwarcia w Warszawie Szkoły Sztuk Pięknych, od 1932 roku miano Akademii Sztuk Pięknych. Z tej okazji Galeria TEST Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Wydział Grafiki ASP zorganizowały cykl wystaw poświęconych grafice i jej nauczaniu w warszawskiej uczelni.
Wystawa „Genius loci. Grafika w kręgu ASP w Warszawie – absolwenci nowe tendencje” jest trzecią, po prezentowanych w 2003 roku ekspozycjach: „Pochwała litografii. W kręgu Pracowni Litografii w ASP w Warszawie” i „Grafika vincit. Pracownie Grafiki Warsztatowej w ASP w Warszawie”. Grafika warsztatowa, w której artysta odpowiada za cały proces twórczy w wybranej technice graficznej, od pomysłu począwszy a na odbitce skończywszy, znalazła się w programie warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych już na początku jej istnienia. Rozkwit grafiki warsztatowej w ASP nastąpił dzięki Władysławowi Skoczylasowi i utworzeniu w 1922 roku Katedry Grafiki Artystycznej. Od tego momentu do dnia dzisiejszego warszawska uczelnia zatrudniała i wykształciła wielu znakomitych artystów, których nazwiska na trwałe wpisały się do historii grafiki polskiej. Na wystawie „Genius loci” zgromadzono około 100 prac wychowanków ASP, którzy ukończyli uczelnię w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych aż po dzień dzisiejszy. Celem tej ekspozycji jest ukazanie różnorodnych tendencji w grafice przełomu XX i XXI wieku, zarówno w zakresie warsztatu, stylu jak i treści powstających dzieł. Prezentowani są artyści, którzy uprawiają techniki klasyczne, tacy, którzy stosują własne autorskie sposoby opracowania matrycy i tacy, którzy widzą nowe możliwości grafiki otwierające się dzięki technice komputerowej. Zmaganie się z warsztatem grafika zarówno tym klasycznym, jak i tym autorskim, pozwala artystom, poza osiąganiem efektów czysto formalnych, ciągle na nowo interpretować odwieczne tematy sztuki.
Łacińskie określenie genius loci oznacza ducha władającego lub opiekującego się jakimś miejscem. Studentów stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, którzy wkroczyli na własną drogę artystyczną i współtworzą obraz współczesnej grafiki polskiej, kształtowały tradycja graficzna szkoły, praktyka twórcza jej obecnych profesorów i fachowość nauczycieli warsztatu.

GALERIA TEST, Marszałkowska 34/50
do 29 października

Wstęp wolny
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting