www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-10-08, 12:35
Gobeliny w Galerii DAB
Zapraszamy na wystawę gobelinów Hanny Czajkowskiej w Galerii DAB.Artystkę zalicza się do czołowych reprezentantek „polskiej szkoły tkackiej” (szczególną poetyka, indywidualny sposób kształtowania włóknistej materii oraz nowatorstwo).

Prezentacja obejmuje monumentalne, budowane na zasadzie ostrych kontrastów barwnych, zgeometryzowane często inspirowane naturą prace z ostatnich lat, wybrane gobeliny z poprzednich okresów twórczości oraz tkaniny powstałe pod wpływem wyjątkowych zdarzeń (np. Sierpień 80, Nine Eleven).

Mimo typowego dla wielu polskich twórców myślenia plastycznego uwarunkowanego prawami warsztatu, tworzywa oraz często spotykanym inspirowaniem się naturą - prace Hanny Czajkowskiej zachowują na ich tle całkowitą indywidualność. Charakteryzuje je wyrazista struktura włóknistej tkanki, wyważona kompozycja, oparta na rytmie pionów i poziomów, zróżnicowany splot, dający możliwości bardziej kontrastowej gry światła i faktury, tematyka inspirowana światem przyrody, który w jej ujęciu przybiera syntetyczną postać, podbudowaną osobistymi emocjami i refleksjami (również zawarta w tytułach prac np.: Buczyna, Muzyka drzew, Prześwity) oraz stosowanie interesujących rozwiązań kolorystycznych. Artystka organizuje płaszczyznę tkaniny w sposób wyszukany i zarazem prosty, oddający samą esencję sztuki.

Hanna Czajkowska opowiada o swojej pracy: komponuję bezpośrednio na krośnie, używając szkicu orientującego w rozłożeniu kolorów i rytmów. Rygory warsztatu, układanie się nici wątku, siateczkę osnowy wykorzystuję jako elementy kompozycji. Zachwycają mnie naturalne kolory surowców, którym barwienie roślinne przydaje szlachetności i blasku. Zależnie od tego jak i jakie pada na nie światło, gobeliny zmieniają swój nastrój, zachowują się jak przyroda, żyją. Natura jest dla mnie źródłem inspiracji, poddając się jej urokowi daleka jest od zamiaru jej odtwarzania. Tkaniny Hanny Czajkowskiej są próbą osobistej, artystycznej rejestracji przeżyć i refleksji zapamiętanych i doznawanych w kontakcie z naturą.

HANNA CZAJKOWSKA studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Eleonory Plutyńskiej – tkanina i prof. Marka Włodarskiego – malarstwo. Dyplom uzyskała w 1956r. na Wydziale Tkaniny. Główne dziedziny jej twórczości to właśnie tkanina i malarstwo. Prowadziła zajęcia dydaktyczne w zakresie tkactwa w Holandii, Kanadzie i w USA. Została odznaczona m.in. Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi i Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie kultury.

Swoje prace prezentowała na 15 wystawach indywidualnych w muzeach i galeriach w Warszawie, Łodzi, Zakopanem, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Puławach, Nowym Jorku, San Francisco, Chicago (Baruch Gallery), Kopenhadze (Kunstindustrimuseet), Ezinge (Holandia).
Brała również udział w wielu wystawach zbiorowych, m. in.: Ogólnopolskie Wystawy Architektury Wnętrz 1957 i 1974, Festiwale Sztuk Pięknych 1970 (brązowy Medal) i 1999, Quadriennale Sztuki Dekoracyjnej w Erfurcie 1978 ( Nagroda Specjalna ZPAP), Wystawa 400 dzieł na 400-lecie Zakopanego 1978 (I nagroda za gobelin), Ogólnopolskie Wystawy Tkaniny Unikatowej 1978 – 2001 (co trzy lata), Sztuka Włókna wystawy Międzynarodowe Baruch Gallery w Chicago 1984 i 1987, Tkanina Polska Allersmaborg (Holandia) 1987, Współczesna Tkanina Polska Ein Harod (Izrael) 1991, Ogóln. Wystawa Miniatury 1995, 1998, 2001, Gobeliny Polskie Angers – Łódź, Sztuka Włókna i Papieru Holon (Izrael) 1998, Sztuka Włókna DAP Warszawa 2000 i 2004., Polska Tkanina Współczesna Curitiba (Brazylia) 2001, II Biennale Malarstwa i Tkaniny Gdynia 2003, Tkanina Artystyczna Gorzów Wlkp. 2003, XI Międzynarodowe Triennale Tkaniny Łódź 2004.
Prace Hanny Czajkowskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Galeria DAP, ul. Mazowiecka 11A, ul. Mazowiecka 11
8 - 31 pażdziernik
Wystawa czynna w godz. 11-18 codziennie oprócz poniedziałków
źródło: Internet + własne zaangażowanie
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting