| 2004-09-24, 09:00 FESTIWAL NAUKI w CSW: Illuminations |
Zapraszamy do CSW 24 i 25 września na seanse w ramach VIII Festiwalu Nauki. Będą to filmy o współczesnej sztuce brytyjskiej, Program przygotowany jest we współpracy z The British Council.
Wstęp wolny.
Filmy prezentowane w programie zostały wyprodukowane przez firmę Illuminations, specjalizującą się w filmach o sztuce, śledzącej szczególnie uważnie wydarzenia w sztukach wizualnych w Wielkiej Brytanii od lat 90. Filmy wyselekcjonowane do pokazów skupiają się zwłaszcza na artystach nominowanych do prestiżowej nagrody Turner Prize przez ostanie 20 lat i jej wpływowi na scenę artystyczną w Wielkiej Brytanii. Ponadto zaprezentujemy filmy z cyklu theEye ukazującego sylwetki artystów. Prace niektórych np. Anthony’ego Gormleya czy Martina Creeda. Filmy analizują specyfikę języka sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska Young British Artists oraz losy poszczególnych dzieł najważniejszych twórców. Filmy przeglądu są zarówno świetnym materiałem edukacyjnym jak i przykładem współczesnego, bardzo sprawnie zrealizowanego dokumentu.
Program – piątek, 24 września, godz. 19.00.
TheEye: Martin Creed. Znikająca sztuka Martina Creeda jest refleksją na temat kłopotów z komunikacją w świecie, wypełnionym zbyt wieloma rzeczami. Creed nieustannie próbuje zrobić coś i nic zarazem – co czyni w niezwykle swoisty sposób, wykorzystując zwykłe przedmioty codziennego użytku.
TheEye: Anish Kapoor. Film śledzi powstawanie Marsjasza – ogromnej, czerwonej płachty z PCV, która zawisła na trzech stalowych pierścieniach w Tate Modern w 2002 roku. Anish Kapoor komentuje wszystkie etapy procesu twórczego i wypowiada się na temat własnych pomysłów i poglądów na sztukę.
Program – sobota, 25 września, godz. 18.00.
TheEye: Dalziel + Scullion. Seria theEYE prezentuje zarówno sylwetki uznanych artystów, jak i nowe nazwiska na scenie brytyjskiej sztuki. Ten odcinek skupia się na dwójce młodych twórców, realizujących swoje projekty w Szkocji.
TheEye: Anthony Gormley. Najsłynniejszą pracą Anthony’ego Gormleya jest monumentalna rzeźba Angel of the North. Film prezentuje większość najbardziej znanych dzieł artysty – w tym Bed (Łóżko zrobione z tysięcy kromek chleba) czy widowiskową Quantum Cloud, która pojawiła się obok słynnego londyńskiego Millenium Dome.
|