| 2003-07-26, 09:00 Teatry Ogródkowe w Lapidarium |
| Scena Letnia Lapidaroum |
To już czwarty tydzień prezentacji spektakli w konursie Teatrów Ogródkowych, na które może głosować publiczność. Wieczór rozpocznie grupa Teatr z Białogardu, która pokaże "Idiotę" Niny Pawłowej. Reżyserem jest Arkadiusz Jaskulski. Następnie grupa Muflasz z Gdańska wystąpi z przedstawieniem "Atlantikon" Leona K. Mouflagesa. Reżyseria - zbiorowa. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Heloiza Giza. W spektaklu występują Abelard Giza, Szymon Jachimek, Wojciech Tremiszewski.
Grupa Muflasz powstała w Gdańsku w 2001 r. z inicjatywy trzech aktorów teatru Wybrzeże. Bezpośrednim powodem do uformowania Muflasza był tekst "Babich Dołów". Już przy pierwszym spektaklu zarysowała się linia programowa formacji: próba połączenia niepoważnego kabaretu z "prawdziwym teatrem". Zespołowi przyświeca zasada - bawić widza i samych siebie, przy okazji przemycając poważniejsze treści.
"Babie Doły" pojawiły się tylko na jednym konkursie - IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "Wyjście z Cienia" i otrzymały tam wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności.
"Atlantikon", z którym zespół przyjechał do Warszawy, miał premierę w październiku ubiegłego roku. Muflasze zdobyli dzięki niemu główną nagrodę V Festiwalu Teatrów Studenckich "Wyjście z Cienia" oraz Nagrodę specjalną im. Jana Pawła II, ponadto Wojciech Tremiszewski otrzymał za swoją rolę główną nagrodę męską. Od tej pory Muflasz pokazuje ów spektakl na wielu scenach w całym kraju, odnosząc kolejne sukcesy. Ostatnie osiągnięcia to główna nagroda i nagroda publiczności na Festiwalu Komedii Hi!Hi!Hi! w Skierniewicach oraz zakwalifikowanie "Atlantikonu" do offowej części Festiwalu Malta w Poznaniu, największego festiwalu teatralnego w Polsce.
Atlantikon to mały świat, gdzieś obok nas, z którego istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jak zapewniają twórcy, spektakl jest próbą łączenia kabaretu z teatrem "poważnym", wariackiego śmiechu ze zdarzeniami, które na dłużej zostają w pamięci widza. Opowiada o potrzebie bycia wolnym, o marzeniach, o różnych sposobach na życie.
Organizator Konkursu Teatrów Ogródkowych Andrzej Tadeusz Kijowski szuka wciąż nowych form dla urozmaicenia przeglądu. W zeszłym roku wraz z aktorem Stanisławem Górką pisał piosenki, które podrzucał do wspólnego śpiewania publiczności. - Teraz podpatrzyłem, jak młodzież chętnie śpiewa przy karaoke i postanowiłem wykorzystać tę zabawę - mówi Kijowski. - Nasze teatralne piosenki (dostępne w plikach mp3 na www.kto.w.pl i www.kto.z.pl) zostaną opracowane przez specjalizującą się w tego typu imprezach Ewę Kapińską i od 27 lipca od godziny 18.30 w każdą niedzielę będzie trwać I Warszawskie Teatralne Karaoke. Ma to być konkurs z nagrodami. Eliminacje w Lapidarium będzie oceniać komputer. Finały w Dolinie Szwajcarskiej poddane zostaną pod ocenę jury. Niedziela, 27 lipca, Cafe Lapidarium, godz. 19 bilety 10-15 zł
|