|
| 2004-09-24, 09:00 Bogdan Hołownia i Krzysia Górniak w Diunie |
| Bogdan Hołownia Internet + własne zaangażowanie |
24-września (piątek) w klubie Diuna (ul. Dobra 33) odbędzie się koncert kwartetu:
Bogdan Hołownia - piano Krzysia Górniak - gitara Wojtek Traczyk - kontrabas Witek Wilk - perkusja
Start około 20:00, wstęp 5zł.
Bogdan Hołownia - jazz, który wykonuje określa się mianem "mainstream", czyli główny nurt. Muzycznym "idolem" Bogdana jest Bill Evans i Kenny Barron. Fascynacje Bogdana związane są również z twórczością Enrico Pieranunziego, Chicka Corea i Ralpha Sharona. Bogdan Hołownia pochodzi z Torunia, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną. Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie w klasie profesora Raya Santisiego. Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Później współpracował między innymi z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem. W rodzinnym Toruniu grywa wraz z Andrzejem "Brunerem" Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem w grupie o nazwie "Los Angeles Trio". W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilaszewskim...
B.H. przygotowuje do wydania książkę zawierającą wybrane utwory Kabaretu Starszych Panów (nuty i tekst). Książka powinna być gotowa przy końcu sierpnia 2004 r. Napisana jest w formie "The Real Book" oraz zawiera "Kącik teoretyczny". Zawiera 61 utworów autorstwa Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.
Górniak bio: www.krzysiagorniak.pl
Jedna z najciekawszych gitarzystek współczesnego jazzu. Jej styl gry jest połączeniem ciepłych brzmień Metheniego i ostrej, intelektualnej gry Johna Scofielda. Urodziła się w Olsztynie. Wszechstronnie wykształcona. W 1993 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Warszawie. W tym samym roku zdobyła pierwsza nagrodę w kategorii fotografia artystyczna w ogólnopolskim konkursie fotograficznym 'Twórczość Młodych' w Gdyni. Prócz fotografii zajmuje się malowaniem i rysowaniem. Muzyka zajmuje się od dziecka. Mając 10 lat rozpoczęła naukę gry na gitarze, najpierw klasycznej potem elektrycznej. W 1997 ukończyła Wydział Jazzu w Szkole Muzycznej II st. przy ul. Bednarskiej w Warszawie, w klasie gitary jazzowej. Studiowała u Brandona Furmana i Piotra Lemanskiego. W 2000 r. uzyskała stopień magistra Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim broniąc prace na temat Johna Cage'a. W 2003 uzyskała stopień magistra sztuki na Wydziale Jazzu Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Miała okazje uczyć się u takich gitarzystów jak: Wayne Brasel, Guido Jeszenszky, Karl Ratzer und Christian Röver. Brała udział w warsztatach z takimi muzykami jak: Mike Stern, Susanne Weinert, John Abercrombie, Garison Fewell, Wynton Marsallis, Bob Mintzer, Ron McClure, Billy Hart, Adam Nussbaum, Clare Fischer, Alan Jones, Sid Jacobs. Grała w wielu klubach jazzowych w Polsce (m.in. Akwarium, Remont, Harenda, Jazzgot, Tygmont, Blue Note w Poznaniu) oraz w Europie (m.in. Porgy & Bess w Wiedniu, w Grazu: M59, Miles House Of Jazz, Stockwerk), kilkakrotnie odwiedziła Grecje grając krótkie trasy. Zagrała na renomowanych jazz festiwalach: 3rd Jazz Festival Santorini 1999, Warsaw Summer Jazz Days 2000, Festiwal Jazz Forum Magazine 'Ci, na których liczymy' w Warszawie 2002. Ostatnio współpracuje z Krzysztofem Scieranskim, Wojtkiem Pilichowskim i Piotrem Remiszewskim, Bogdanem Hołownią. Cztery lata temu założyła międzynarodowy zespól 'Tales', dla którego komponuje i aranżuje. Wiosna 2002 roku ukazał się materiał tego składu zatytułowany właśnie 'Tales'. Jej ostatni projekt (premiera: czerwiec 2004) "Ultra" to fuzja nowoczesnych ambientowych sekcji rytmicznych i delikatnych improwizacji. Bardzo mile dźwięki, które są na pewno ekskluzywna rzeczą na polskim rynku. Doskonala plyta dla ludzi, którzy cenią nowe, ciekawe trendy w muzyce jak również, dla tych którym jazz jest zupełnie obcy. W kwietniu 2004 Krzysia otworzyła w Warszawie klub muzyczny "Diuna", który stanowi jedno z najciekawszych miejsc muzycznych stolicy.
Po koncercie Dj D czyli Damian Orłowski. Skrzypek. Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej. Debiutował na scenie jazzowej w 1997 roku, w klubie Akwarium. Brał udział w wielu projektach z pogranicza jazzu, ambientu i eksperymentalnej muzyki poważnej. Ma na koncie wiele koncertów w Europie Zachodniej, głównie we Francji i Holandii, gdzie brał udział w prawykonaniach utworów współczesnych kompozytorów, m.in. Phillipa Augo, Josefa Schetta, Wolfganga Trietscha. Od 2000 roku tworzy ogólnie pojętą muzykę elektroniczna. Wraz z Timem Flavio tworzył new-jazzowy projekt ThunderBoyz. W zeszłym roku występował wraz z] Christianem Fenneszem podczas festiwalu 'Alt4'. Obecnie jest również członkiem warszawskiej grupy hip-hopowej Okupacja Stereo z którą w najbliższym czasie nagrywa album. Wraz z Matemito Braunem tworzą Projekt Nocny.
źródło: Internet + własne zaangażowanie
| |