| 2003-07-24, 13:25 Można zwiedzać Pałac Prezydencki |
| |
Pałac Prezydencki to bardzo cenny zabytek. Jako jeden z nielicznych nie został zniszczony w czasie wojny.
Budowę Pałacu rozpoczął w roku 1643 hetman polny koronny Stanisław Koniecpolski, właściciel miasta Brody (80 km na wschód od Lwowa) i licznych latyfundii na kresach.
Projektantem Pałacu był architekt Konstantyn Tencalla, nadworny architekt króla Władysława IV, autor kolumny Zygmunta III Wazy.
W XVII wieku - w roku 1674 Pałac przeszedł w ręce rodziny Radziwiłłów na okres 144 lat.
Renowację Pałacu oraz uporządkowanie otoczenia Pałacu rozpoczął Karol Stanisław I
Aż do 10 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę do tej pięknej budowli może wejść każdy.
Karol Stanisław II "Panie Kochanku" - wojewoda wileński, najzamożniejszy magnat Polski II połowy XVIII wieku i jeden z najbogatszych w Europie, wynajął Pałac Franciszkowi Ryxowi na teatr, w którym urządzano reduty i wystawiano sztuki. W okresie Sejmu Czteroletniego, Karol Stanisław II, zaprosił raz na zawsze wszystkie sejmujące stany na obiad. Codziennie dawano 2 obiady - jeden przed sesją na kształt śniadania na osób trzysta, drugi po sesji na kształt obiadu.
W 1818 roku Pałac stał się siedzibą Namiestnika Królestwa Polskiego. Pierwszym był od 1815 r. Józef Zajączek (1752-1820). Od 1818 nastąpiła przebudowa Pałacu w stylu klasycystycznym przez Chrystiana Piotra Aignera.
Rok 1852 przeniósł Pałacowi zagładę - pożar strawił niemal zupełnie korpus główny Pałacu. Ocalały tylko zakopcone mury. Odbudowę powierzono Alfonsowi Kropiwnickiemu (1803-1881). W odbudowanym Pałacu odbywały się zebrania Towarzystwa Rolniczego, bale z okazji przyjazdów Carów do Polski. W 1870 roku odsłonięto przed Pałacem pomnik Iwana Paskiewicza - Erywańskiego.
W 1918 r. budynek został przejęty przez władze polskie, a odnowienie Pałacu powierzono Marianowi Lalewiczowi. Gmach miał być odtąd oficjalną siedzibą Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów.
W 1939 r., Pałac ucierpiał minimalnie. Większe szkody wyrządziła mu gruntowna przebudowa na Deutsches Haus, dokonana w latach 1941-1942 wg polskich architektów Janusza Nagórskiego i Jana Łukasika
Po wyzwoleniu Pałac został poddany remontowi i przebudowie, którą prowadzili Antoni Brusche i Antoni Jawornicki. W 1965 r. ustawiono przed Pałacem pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego.
Po wojnie powtórnie miała tu miejsce siedziba Rady Ministrów do czasu jej przeniesienia do gmachu w Alejach Ujazdowskich.
Od lipca 1994 r. oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Do 10 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę pałac można zwiedzać. Wstęp jest wolny i nie trzeba się wcześniej zapisywać. Każdy musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem. Zwiedzanie odbywa się będzie w grupach pod opieką przewodników. źródło: Internet + własne zaangażowanie
|