www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-09-07, 09:00
"NIKIFOR. MISTRZ Z KRYNICY"
Nikifor, PORTRET SIEDZĄCEGO MĘŻCZYZNY (Culture.pl)
Nikifor, PORTRET SIEDZĄCEGO MĘŻCZYZNY
Culture.pl
Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę prac Nikifora.
Nikifor (1895-1968), z pochodzenia Łemko, według przypisywanej mu metryki, prawdziwe nazwisko brzmiało Epifan Drowniak. Samotny, z wadą wymowy i słuchu utrudniającą mu kontakt z otoczeniem, często bez środków do życia, miał jednocześnie ogromny hart ducha, siłę przetrwania i realizowania swojego powołania, jakim był zawód malarza.

Uważał się za malarza zawodowego - swoje obrazy podpisywał i sygnował pieczątkami "Nikifor Matejko". Najstarsze z zachowanych jego prac pochodzą sprzed 1920 roku. Twórczość Nikifora odkryta została na początku lat 30. przez ukraińskiego malarza Romana Turyna, który zapoznał z nią malarzy-kapistów. Obrazy Nikifora wzbudziły ich zachwyt, docenili ich piękno, zwracają przede wszystkim uwagę na bezbłędne operowanie kolorem. W okresie międzywojennym nieliczni znali i cenili jego prace. Powszechne odkrycie Nikifora nastąpiło dopiero po II wojnie światowej za sprawą małżeństwa Elżbiety i Andrzeja Banachów. Dzięki nim prace znalazły miejsce na wielu wystawach w prestiżowych galeriach Europy i Stanów Zjednoczonych. Sława i uznanie stały się udziałem Nikifora w ostatnich latach życia. Na swój sposób cieszył się, ale był już schorowany i zmęczony. Dzięki opiece i przyjaźni Mariana Włosińskiego mógł ostatnie lata przeżyć godnie. Zmarł w szpitalu w Foluszu do końca malując.
Nikifor namalował kilkadziesiąt tysięcy obrazów; większość to akwarele wykonane na małych kawałkach papieru zwykłymi szkolnymi farbkami. Do najstarszych, prezentowanych na wystawie, należą dwustronne obrazy o treści religijnej. Na przełomie lat 20. i 30. namalował cykl pejzaży; za najsłynniejsze w jego dorobku uchodzą architektury fantastyczne, malowane w okresie międzywojennym. Najbogatsze, pod względem zawartych w nich treści, są cykle ze scenami rozgrywającymi się we wnętrzach, zwłaszcza kościelnych. Natomiast pejzaże miejskie, malowane najczęściej po wojnie, są reminiscencją jego licznych podróży. Rozproszone po całym świecie w kolekcjach muzealnych i prywatnych, dają świadectwo wielkiego talentu. Dziś trudno byłoby sobie wyobrazić obraz współczesnej sztuki bez malarstwa Nikifora.

Wernisaż wystawy: 7 września 2004, godz. 18:00.


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
dyrektor : dr Jan Witold Suliga
ul. Kredytowa 1
8 września - 31 października 2004
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting