www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-09-15, 09:00
Dwie wystawy Gerharda Richtera
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza w dniu 16 września (czwartek) o godz. 18.00 na otwarcie dwóch wystaw Gerharda Richtera.

Wystawa Gerharda Richtera w CSW stanowi wielką prezentację jego twórczości, w której kluczową rolę odgrywa Atlas - praca uważana za jedno z najważniejszych dzieł sztuki drugiej połowy XX w. Jest to unikatowy zbiór ponad 700 fotografii, rysunków i projektów malarskich, dotychczas prezentowany na documenta w Kassel w 1997 roku, w Dia Art Center w Nowym Yorku, w Museum Kawasawa w Japonii oraz w Galerii Whitechapel w Londynie. Gerhard Richter jest jednym z najciekawszych współczesnych artystów. Rangę jego sztuki potwierdzają międzynarodowe rankingi. W 2003 roku został umieszczony przez tak opiniotwórcze pismo jak Kulturkompass na drugim miejscu listy najwybitniejszych żyjących artystów na świecie.
Wystawa przygotowywana przez CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą prezentacją artysty w Polsce. Rozpoczęty w 1962 roku Atlas składa się z rysunków, fotografii z prywatnego archiwum artysty, zdjęć wyciętych z gazet, z podręczników historii, projektów architektonicznych. Jest dziełem unikatowym z wielu względów - stanowi swego rodzaju klucz do zrozumienia twórczości malarskiej Richtera, współczesny wzornik, z którego twórca czerpie inspirację do obrazów olejnych i prac fotograficznych. Jednocześnie Atlas ukazuje jak głęboko współczesny twórca zakorzeniony jest w kontekście społecznym i politycznym. Atlas zderza prywatną sferę życia artysty reprezentowaną przez banalne i bardzo intymne fotografie rodziny - żony i dzieci - ze sferą publiczną ukazaną na historycznych zdjęciach z prasy codziennej. Richter nie unika rozrachunku z przeszłością i historią Niemiec, a także z historią współczesnej Europy. Setki zdjęć gromadzonych przez artystę od ponad 40 lat na setkach tablic Atlasu układają się w szczególnego rodzaju opowieść o historii widzianej oczyma artysty, który postrzega siebie nie tylko jako twórcę estetycznych obrazów, ale również jako odpowiedzialnego, społecznie i politycznie zaangażowanego obywatela świata. Na wystawę Gerharda Richtera w CSW składa się wspomniany już Atlas oraz, przygotowana przez artystę dla Institut fűr Auslandsbeziehungen ze Stuttgartu, wystawa Survey/Przegląd stanowiąca retrospektywny przegląd jego twórczości.

Gerhard Richter, "PRZEGLĄD". Wystawa Űbersicht / Przegląd przygotowana została w 2000 roku przez Gerharda Richtera i Gőtz Adriani dla Institut fűr Auslandsbeziehungen w Stuttgarcie. W skład wystawy wchodzi 27 eksponatów, w tym 9 obrazów, a pozostałe prace to grupa offsetów i cibachromów. Jest to wyjątkowy, autorski wybór prac stanowiący przekrój przez twórczość artysty. Tematy prezentowanych na wystawie prac stanowią doskonałą reprezentację zainteresowań twórczych Richtera. Pojawiają się tutaj motywy powracające w całej jego twórczości.

Obie wystawy czynne do dnia 14 listopada

źródło: Warszawa Online
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting