| 2004-09-29, 09:00 Surgeon w Instytucie Energetyki |
| Surgeon - fotka via techno.gra.pl Internet + własne zaangażowanie |
Z 29-go na 30-go września w Instytucie Elektroniki zagra jeden z czołowych brytyjskich wykonawców techno - SURGEON. Impreza będzie miała charakter całonocny ma dwóch scenach, oprócz Surgon'a zagra także kilkunastu polskich DJ's. Start 22:00.
O wykonawcy (via techno.gra.pl):
Surgeon czyli Anthony Child urodził się w 1971r. w środkowej Anglii. Pierwszy raz zainteresował się elektronicznymi dźwiękami słuchając płyty Tomity. Następnie zasłuchiwał się w takich klasykach jak industrialne Throbbing Gristle, Coil, Suicide, minimalny Steve Reich czy legenda krautrocka Faust. Nie interesowały go typowe popularne melodie ale szukał esencji muzyki i jej źródeł. Te inspiracje spowodowały, że zaczął nagrywać pierwsze abstrakcyjne pętle i dźwięki. W 1989r. przeprowadził się do Birmingham gdzie rozpoczął studia audio/wizualnego wystroju.
To właśnie przeprowadzka do dużego miasta pozwoliła na rozwój talentu Childa. Tutaj jego chaotyczne dźwięki zaczęły nabierać dyscypliny i podporządkowywać się regularnym rytmom techno. W 1993r. Surgeon został DJ-em rezydentem w klubie House Of God, gdzie prezentował bardzo surową dudniącą muzykę. 2 lata później zostaje właścicielem klubu. Niedługo potem zaczyna realizować pierwsze profesionalne nagrania w studio Micka Harrisa (Scorn). Pierwszą EP'kę wydaje w 1995r. dla Downwards Records, wytwórni należącej do Regisa. Już pierwsza EP'ka zdobywa duże uznanie na całym świecie a Antony Child od tej pory nie ma żadnych kłopotów z wydawaniem muzyki współpracując z wieloma wydawnictwami (Ideal Trax, Soma, Harthouse...). Jego debiutancki album "Communications" pojawia się dzięki Downwards. Jest to muzyka bardzo chłodna, pełna potężnych brzmień i plemiennych rytmów. Wydaje też serię eksperymentalnych vinyli, a w 1997r. otwiera własny label -Dynamic Tension.
Niedługo potem Surgeon rozpoczyna współpracę z Tresorem, którego nakładem pojawia się EP'ka "First" a następnie album "Basictonalvocabulary". Okładka płyty oraz tytuł jednego z utworów "Krautrock" nawiązuje do fascynacji Surgeona twórczością krautrockowej grupy Faust. Muzyka na płycie to szybkie, mocne i minimalistyczne kawałki dobrze sprawdzające się w klubach przeplatane mrocznymi eksperymentalnymi techno-ambientami. Dźwięki w poszczególnych utworach są bardzo industrialne i mają charakterystyczne "nierówne krawędzie". Od czasu ukazania się tej płyty Surgeon należy do czołówki twórców muzyki techno. Współpracuje z wieloma artystami, tworzy różne remiksy i występuje na całym świecie (np. trasa razem z grupą Autechre, występy w Liquid Room w Tokio). W Tresorze powstaje comiesięczny cykl imprez "Dynamic Tension", na których może promować swoją muzykę i odkrywać nowe talenty wśród młodych artystów.
W 1998r. ukazał się kolejny album "Balance" (Tresor). Jest on jeszcze bardziej dopracowany niż "Basictonalvocabulary" i kontynuuje twórczość z poprzedniego albumu. Można tu znaleźć sporo chropowatych, nierównych industrialnych dźwięków (zwłaszcza "Set One" i "Set Two") bardzo charakterystycznych dla Surgeona. Ten rodzaj dźwięków i ich mroczny zagmatwany charakter wyznaczają bardzo oryginalny styl kompozytora. Wszystkie utwory stanowią tytułowy balans pomiędzy szybkimi minimalami w stylu Jeffa Millsa a elektroniczą awangardą. Na skrajnych biegunach znajdują sie najbardziej klubowe "Box" i ambientowe "Preview" oraz "Dinah's Dream" czy eksperymentalny "Dialogue". Po ukazaniu się albumu Tresor wydał także EP'kę z remiksami "Balance Remake".
Rok 1999 przynosi kolejny album Surgeona "Force+Form". Podobnie jak w przypadku poprzednich płyt tytuł dokładnie oddaje charakter muzyki. Jest to silna, energetyczna muzyka, która kryje się w formie bardzo rozbudowanej, gęstej struktury. Całość jest podzielona na 4 kompozycje składające się z kilku części. Pierwsza "Remnants Of What Once Was" to prawie w całości poważne, chłodne techno oparte na mocnym beacie. Na samym końcu równomierna struktura zaczyna zanikać i pojawiają się ludzkie głosy. Druga i trzecia kompozycja zaczyna się podobnie do pierwszej pędzącym techno ale o wiele dłuższe są końcowe części eksperymentalne. W trzeciej części w pewnej chwili zupełnie zanika muzyka, ktoś wypowiada kilka słów, słychać dzwoniący telefon a potem następuje lawina chaotycznych industrialnych dźwięków. Ostatnia kompozycja jest łagodniejsza i nie tak chłodna jak wcześniejsze. Dźwięki są bardzo przestrzenne a nawet transowe ale odparte na mocnej rytmice. Cała płyta to jeden z najlepszych albumów ambitnego techno wydanych w 1999r., który ukazuje Surgeona jako jednego z najoryginalniejszych młodych twórców posiadającego własny, unikalny styl.
W 2000 roku Antony Child otwiera drugą własną wytwórnię -Counterbalance. Wydaje dla niej EP'kę "Diametric", która składa się z 4 różnorodnych części. Jest tu ostre techno, potężne basy ale także gęsta struktura a nawet melodia. Podsumowaniem działalności tego labela to kompilacyjny album Counterbalance Collection zbierający nagrania wydane wcześniej tylko na vinylach. źródło: Internet + własne zaangażowanie
|