www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-07-16, 19:18
Fasady Starówki
Z okazji 50 rocznicy odbudowy Starego Miasta, 15 lipca 2003r. w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy otwarto wystawę"Dekoracja fasad Starego Miasta".
Od zakończenia odbudowy kamienic przy Rynku Starego Miasta i w jego okolicach mija pół wieku. Zanim 22 lipca 1953 r. Bolesław Bierut uroczyście przeciął wstęgę, dzień i noc pracowali tu architekci i murarze, inżynierowie i ochotnicy. Osobną grupę stanowili artyści - zwłaszcza twórcy polichromii. Dzięki nim wchodzący na Starówkę warszawiacy nie mogli oderwać oczu od barwnych elewacji.

W biurze stołecznego konserwatora zabytków powstał pomysł ekspozycji. Zrealizowały go Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. Ponieważ obie instytucje ze sobą sąsiadują, część wystawy znajduje się w pomieszczeniach muzeum, a część w archiwum. By połączyć obie, otwarto zamknięte od wielu lat drzwi.

Pokazano wiele niepublikowanych dotąd materiałów. Najstarsze dokumentują wykonanie polichromii kamienic przy Rynku w 1928 r. Wstępny ich projekt naszkicowała wówczas Zofia Stryjeńska, a w "wielkim malowaniu" uczestniczyło 17 znanych artystów (m.in. Tadeusz Gronowski, Felicjan Szczęsny Kowarski, Ludomir Śleńdziński). O tym, jak wyglądały przed wojną fasady wokół Rynku, można się przekonać z prezentowanych na wystawie czterech akwareli (po raz pierwszy pokazanych w komplecie). Warto wspomnieć, że żywe kolory ścian i różnorodność wzorów miały i zwolenników, i krytyków.

Inną część ekspozycji poświęcono zniszczeniu i odbudowie Starego Miasta oraz pracy artystów przy dekorowaniu elewacji. Na zdjęciach widać malarzy i dekoratorów, m.in.: Alinę Szpocznikow, Jacka Sempolińskiego, Zofię i Romana Artymowskich. Choć ich dzieła nawiązywały do przedwojennych dekoracji, wokół Rynku zamiast ornamentów pojawiły się portrety Skargi i Kołłątaja, wizerunki antycznych bogów i współczesnych robotników, a nawet ilustracja historii o Bazyliszku.

Ale największą atrakcją wystawy jest kolekcja plansz z projektami dekoracji i kolorystyki kamienic autorstwa prof. Edmunda Burke. Prawdziwy unikat, tym bardziej, że nie zachowały się projekty innych plastyków. Plansze oddała w depozyt do Archiwum Państwowego m.st. Warszawy szwagierka zmarłego cztery lata temu artysty. Ich również nigdy wcześniej nie pokazywano szerszej publiczności.

Wystawa "Dekoracje fasad Starego Miasta w 50. rocznicę odbudowy" w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28/42, będzie czynna od 15 lipca do 30 września 2003r.
źródło: Gazeta
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting