www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-08-22, 09:00
Impreza wąskotorowa na szlaku Piaseczno - Tarczyn
Kultowy px-48 na wąskotorowym szlaku... (Internet + własne zaangażowanie)
Kultowy px-48 na wąskotorowym szlaku...
Internet + własne zaangażowanie
22-go sierpnia o godzinie 11:00 ze stacyjki Piaseczno Miasto Wąskotorowe wyruszy specjalny, piknikowy skład wąskotorowej ciuchci w kierunku Rudy/Tarczyna. BIlety an imprezę do nabycia w dniu wyjazdu u konduktora. W planach wycieczki dojazd do stacji GKD Tarczyn (w Rudzie pod Tarczynem) oraz piknik na polanie w Runowie. Powrót do Piaseczna około 16:30.

O kolejce:

W 1892 r. Towarzystwo Akcyjne Kolei Wąskotorowych oddało do użytku pierwszy odcinek linii Belweder - Wilanów, który następnie w 1895 r. przedłużono do Placu Unii, Konstancina i Piaseczna przez Pyry, a w 1898 - do Góry Kalwarii.
W 1914 r. po wykupieniu akcji przez kapitał belgijski i utworzeniu spółki Warszawskie Koleje Dojazdowe, rozpoczęto budowę linii z Piaseczna do Grójca, sukcesywnie ja przedłużając do Mogielnicy i Nowego Miasta nad Pilicą.
W maju 1937 r. wprowadzono do ruchu wagony motorowe, które znacznie podniosły komfort podróżowania i dzięki zwiększeniu szybkości do 50 km/h skróciły czas jazdy.
Po II wojnie światowej rozwój aglomeracji warszawskiej i transportu samochodowego wymusił likwidację niektórych odcinków linii. I tak w latach 1957-71 zlikwidowano odcinek Belweder Wilanów, Dworzec Południowy - Dąbrówka, Wilanów - Iwiczna, Warszawa Dąbrówka - Piaseczno, Piaseczno - Góra Kalwaria i Grójec - Jasieniec.
W 1976 r. wprowadzono przewóz ładunków w wagonach normalnotorowych na transporterach wąskotorowych (specjalnych wózkach) bez przeładunku bezpośrednio do klienta.
W 1991 r. zawieszono przewóz pasażerów.
W 1994 r. Kolej Grójecka została wpisana do rejestru zabytków województwa radomskiego pod nr 540/A/94 i warszawskiego pod nr 1586-A.
W 2004 roku kolejka jeździ turystycznie do Tarczyna (imprezy organizowane są przez towarzystwo miłośników kolejki lub podczas wynajętych imprez).
źródło: Internet + własne zaangażowanie
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting