www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-08-01, 17:41
O 17.00 w Warszawie rozbrzmiały syreny...
17.00 w Warszawie rozbrzmiały syreny, upamiętniając wybuch Powstania Warszawskiego. W centrum miasta wstrzymano ruch. Pod Pomnikiem Gloria Victis odbędzie się uroczystość złożenia wieńców , a 2 godziny później uroczystości odbędą się pod Pomnikiem "Polegli Niepokonani". Obchody zostaną zamknięte uroczystym koncertem o 20.30 zatytułowanym "Dzieci Warszawy 1944-2004. O wolność i godność. W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego".

Pod Pomnikiem Gloria Victis odbędzie się uroczystość złożenia wieńców , a 2 godziny później uroczystości odbędą się pod Pomnikiem "Polegli Niepokonani". Obchody zostaną zamknięte uroczystym koncertem o 20.30 zatytułowanym "Dzieci Warszawy 1944-2004. O wolność i godność. W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego".

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przy pomniku "Mokotów Walczący" na warszawskim Mokotowie.1 sierpnia - w pierwszym dniu powstania - walczył tam pułk "Baszta". Jak wspomina pan Jan Milik, pseudonim "Zych" jego oddział zaatakował siły niemieckie w rejonie "Wyścigów". "Tam stały mocne jednostki niemieckie. Mieliśmy bardzo duże straty. Nigdy nie zapomnę jak poważnie ranny żołnierz niemiecki bał się, że go dobijemy. Pokazywał fotografię żony i dziecka. Jestem pewny, że nikt go nie dobił" - wspomina powstaniec.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem "Mokotów Walczący" kolumna powstańców, żołnierzy, policjantów i harcerzy przeszła z parku Orlicz-Dreszera, pod tzw. "gołębnik" na ulicy Puławskiej. W tym miejscu codziennie o "godzinie W" grany jest "Marsz Mokotowa". Dla wielu powstańców, podobnie jak dla pani Marii Szamborskiej pseudonim powstańczy "Żaba" jest to niezapomniana pieśń. "Najpiękniejsza pieśń powstańcza" - mówi pani Maria. Dodaje, że właśnie w tym miejscu, przy ulicy Dworkowej zginął jej 18-to letni brat.

Do obchodów 60-tej rocznicy Powstania Warszawskiego włączył się Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa jest członkiem Honorowego Komitetu Organizacyjnego powołanego z okazji jubileuszu.

Zwierzchnik polskiej cerkwi przypomina, że podczas Powstania Warszawskiego zginęło również wielu prawosławnych. "Przy ulicy Podwale zginął proboszcz ksiądz Jerzy Łotocki z rodziną i parafianami, przy Cyryla i Metodego zginęło kilkunastu studentów teologii i pracowników metropolii." - przypomniał metropolita.

Nabożeństwo żałobne za wszystkich, którzy polegli w walkach o wyzwolenie stolicy 60 lat temu, zostało dzisiaj w południe odprawione w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie.

źródło: Gazeta
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting