| 2004-07-30, 09:00 Rocznicowe nowości wydawnicze |
Norman Davies, "Powstanie 1944" Znak 2004 Najbardziej wyczekiwana książka o Powstaniu, jaka kiedykolwiek powstała. Tysiącstronicowa praca brytyjskiego historyka to próba nowego spojrzenia na Powstanie zarówno z perspektywy politycznej, jak i przez pryzmat osobistych przeżyć jego uczestników. Premiera zapowiadana na 1 sierpnia.
"Powstanie warszawskie w fotografii Sylwestra "Krisa" Brauna" , Parma Press 2004 Albumik ze zdjęciami najsłynniejszego fotografa Powstania. Braun swoją Leicą zrobił ok. 3000 zdjęć walk. Wszystkie zostały zakopane w piwnicy tuż przed kapitulacją Śródmieścia. Po wyzwoleniu okazało się, że przetrwała połowa z nich. Wiele publikowanych jest po raz pierwszy.
"Warszawa '44" Edipresse, Zysk i S-ka 2004 Ogromny, pomnikowy album fotografii powstańczej Warszawy opatrzonych rzeczowymi komentarzami. Zdjęcia dają przegląd najważniejszych wydarzeń i wiele obrazków z życia zwykłych ludzi w ogniu walki. Na pochwałę zasługuje praca grafika, który śmiało operuje światłem, czcionką i dużym formatem fotografii.
B. Kaczyńska-Januszkiewicz, H. Sygietyńska-KwoczyŃska, M. Chackiewicz "Powrót do wspomnień", wyd. Nowy Świat 2004 Zazębiające się wspomnienia trojga uczestników Powstania związanych z Pułkiem "Baszta". Powstanie widziane jest tu z przejmującej, bliskiej perspektywy żołnierzy i sanitariuszek, z próbami odtworzenia wypaczonych przez czas małych i dużych zdarzeń.
"Powstanie warszawskie w pieśni i piosence" Wydawnictwo Muzyczne Caritas Wojskowej 2004 Płyta zbierająca najlepsze wykonania najsłynniejszych powstańczych piosenek - takich jak Pałacyk Müchla, Marsz Mokotowa, Sanitariuszka Małgorzata. Wyciągnięte z archiwów nagrania Mieczysława Fogga czy Czerwonych Gitar dają także pogląd na rozmaitość interpretacji pieśni walczącej Warszawy.
K. K. Baczyński "Kiedy się miłość śmiercią stała", Wyd. Nowy Świat 2004 Wybór wierszy Baczyńskiego dokonany przez Wiesława Budzyńskiego i opatrzony rysunkami i akwarelami samego autora. Edycja specjalnie przygotowana na 60. rocznicę śmierci Baczyńskiego, który zginął 4 dnia powstania w Pałacu Blanka na pl. Teatralnym.
|