www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-07-25, 18:41
Retrospektywna wystawa Mariusza Kruka w Zachęcie
Mariusz Kruk (Internet + własne zaangażowanie)
Mariusz Kruk
Internet + własne zaangażowanie
Do 22-go sieprnia w Galerii Zachęta trwać będzie wystawa twórczości Mariusza Kruka:

Retrospektywna wystawa Mariusza Kruka, artysty znanego głównie z kompozycji przestrzennych, koncentruje się na pokazaniu obrazów, pasteli, rysunków i akwareli. Skonfrontowanie ich z obiektami i instalacjami ma na celu podkreślenie spójności zainteresowań artysty i równoległości wątków podejmowanych przez niego w różnych mediach.
Prace pochodzą ze zbiorów: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Museum van Hedendaagse Kunst w Gandawie, Fonds National d`Art Contemporain w Puteaux oraz kolekcji prywatnych polskich i zagranicznych.
Mariusz Kruk, ur. w 1952 r., ukończył PWSSP w Poznaniu dyplomem w Pracowni Malarstwa Jerzego Kałuckiego (1982 r.). Przez wiele lat związany z uczelnią, rozpoczął pracę pedagogiczną jako asystent reprezentujących awangardowe i konceptualne tradycje profesorów: Jarosława Kozłowskiego, a następnie Jerzego Kałuckiego.
W 1983 r. założył grupę Koło Klipsa, do której również należeli Leszek Knaflewski, Wojciech Kujawski i Krzysztof Markowski. Działalność Koła Klipsa stanowiła jeden z najciekawszych przejawów pokoleniowego wystąpienia artystów debiutujących w latach 80. poszukujących własnego miejsca poza zideologizowanym polem sztuki, zaznaczających wyraźnie własną odrębność w stosunku do pozycji neoawangardy, sztuki kręgu kościelnego oraz tradycji akademickich. W tym okresie Kruk zasłynął jako twórca obiektów przestrzennych konstruowanych z pospolitych, często nietrwałych, organicznych materiałów oraz przedmiotów gotowych zaczerpniętych z codzienności. Równolegle tworzył obrazy, rysunki, pastele, poezję. Różnorodne obszary jego aktywności artystycznej skoncentrowane były na podważaniu konwencjonalnego, skodyfikowanego postrzegania rzeczywistości, dążeniu do jej nieuprzedzonego i subiektywnego poznania. Równocześnie podjął refleksję nad granicami sztuki, iluzyjnością reprezentacji malarskiej, możliwościami bezpośredniego styku sztuki z rzeczywistością.
Po opuszczeniu grupy Koło Klipsa w 1987 r. artysta pracował indywidualnie. Na przełomie lat 80. i 90. w jego twórczości pojawiły się instalacje, tworzone ze spiętrzonych, przewróconych, rozstawionych wbrew “zdroworozsądkowym”, użytkowym funkcjom mebli. Prace te prezentowane na licznych wystawach przyniosły ich twórcy międzynarodowe uznanie. Szczególne znaczenie miała dla artysty indywidualna ekspozycja w Centrum Sztuki Współczesnej w 1991 r. Nie-pokoje oraz udział w Documenta IX w Kassel w 1992 r.

Po wyjeździe do Francji w 1994 r. Kruk zaprzestał tworzenia instalacji na rzecz tradycyjnych form wypowiedzi: obrazów, pasteli, akwareli. Często podejmowany motyw pejzażu, bajkowa poetyka prac utrzymanych w jasnej lub jaskrawej kolorystyce stanowiły nowe wyzwanie dla przyzwyczajonych do dotychczasowej twórczości artysty odbiorców i krytyków. Odtąd coraz sugestywniej budował swoją pozycję outsidera, działającego wbrew regułom funkcjonowania sztuki współczesnej, a zwłaszcza stawianym przed nią wymogom społecznego zaangażowania, czy filozoficznego uprawomocnienia. W najnowszych obrazach artysty pojawiają się często archaicznie stylizowane ornamenty zestawione z fantastycznymi formami zwierzęcymi i roślinnymi, przywodzącymi na myśl bestiariusze i sztukę naiwną. W 2002 r. Mariusz Kruk wrócił do Polski, mieszka i tworzy w Poznaniu.

Jego prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w: Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w 1991 r., Kunstverein Arnsberg w 1992 r., Galerie Kunst-Werke w Berlinie w 1993 r., Wilhelm Lehmbruck Museum w Duisburgu, Muzeum Sztuki w Łodzi w 1996 r., galerii Zachęta w 1997 r. Uczestniczył również w znaczących wystawach zbiorowych, jak np. Jeune Expression w Paryżu w 1982 r., Polish Painting w Edynburgu w 1986 r., Co słychać? Sztuka najnowsza, A teraz rzeźba w 1988 r. w Warszawie, Metaphisical Visions Middle Europe w 1989 r. w Nowym Jorku, Magowie i mistycy w 1991 r. w Warszawie, Polen w 1991 r. w Bonn, Documenta IX w Kassel w 1992 r.

Retrospektywna wystawa Mariusza Kruka, artysty znanego głównie z kompozycji przestrzennych, koncentruje się na pokazaniu obrazów, pasteli, rysunków i akwareli. Skonfrontowanie ich z obiektami i instalacjami ma na celu podkreślenie spójności zainteresowań artysty i równoległości wątków podejmowanych przez niego w różnych mediach.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z ABC Gallery w Poznaniu.

Kurator: Katarzyna Jankowiak-Gumna, współpraca ze strony Zachęty: Joanna Sokołowska


Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting