| 2004-07-13, 13:53 Wystawa "Sapetto Szamborski" w Zachęcie przedłużona |
| Marek Sapetto "Mundur", 1974, olej, płótno Internet + własne zaangażowanie |
Wystawa "Sapetto Szamborski" prezentowana w Galerii Zacheta została przedłużona do 18-go lipca.
Za www.culture.pl:
Marek Sapetto (ur. 1939) i Wiesław Szamborski (ur. 1941) studiowali malarstwo w pracowni prof. Michała Bylina w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplomy 1966). Połączyła ich przyjaźń i podobna maniera malarska. Współtworzyli nurt nowej figuracji lat 1970., zwanej również neofiguracją. Wyrażali krytyczne nastawienie do współczesnych zjawisk politycznych i społecznych, podzielali wiarę w możliwości dydaktycznego oddziaływania poprzez sztukę. Ich twórczość oscylowała wokół obrazowania miejsca człowieka w otaczającej go rzeczywistości Polski "pomarcowej" i "gierkowskiej", przypadkowości jego egzystencji i alienacji, sytuacji i konfliktów dnia codziennego. Malowali obrazy publicystyczne, kontestujące świat konsumpcji i zanikających więzi międzyludzkich, ośmieszali ludzkie przywary i małostki, posługiwali się uproszczoną, plakatową plamą, ostrą, drażniącą kolorystyką.
Wystawa SAPETTO SZAMBORSKI przypomina ich malarstwo z lat 1968-1974, okresu ich wspólnych wystaw. Stanowili wówczas nierozerwalny duet, który burzył ówczesne poglądy na sztukę, wywoływał poruszenie, wzniecał gorące dyskusje. W ich obrazach z tego czasu było wiele odniesień do rzeczywistości politycznej i społecznej, niedomówień, żartu. Budziły one wielkie zainteresowanie publiczności.
Marek Sapetto i Wiesław Szamborski są dziś profesorami macierzystej uczelni, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszy z nich realizuje w sztuce osobisty program, którego głównym dylematem był i pozostał problem "ja i świat", nadal komentuje bieżące wydarzenia społeczne. Drugi uprawia malarstwo przedstawiające uroki rzeczy i krajobrazu; jego obrazy podporządkowane zostały rozgrywkom barw, frapującej wrażliwości kolorystycznej. źródło: Internet + własne zaangażowanie
|