www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-07-19, 09:00
Wernisaż wystawy "László Lakner. Prace konceptualne & Hommage á Celan" w Zachęcie
László Lakner: Kurtka Radnótiego (Internet + własne zaangażowanie)
László Lakner: Kurtka Radnótiego
Internet + własne zaangażowanie
19-go lipca (w poniedziałek) w Galerii Zachęta (pl. Małachowskiego 3) o 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy László Lakner. Prace konceptualne & Hommage á Celan. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 5-go września.

László Lakner - węgierski malarz, rzeźbiarz i grafik urodzony w 1936 roku w Budapeszcie tamże ukończył studia w Wyższej Szkole Nauk Plastycznych w 1960 roku. Po studiach inspirował się późnym surrealizmem, pop-artem i hiperrealizmem. Wtedy też stał się jedną ze znaczących postaci nieformalnej grupy młodych twórców, tzw. "węgierskiej neoawangardy", której głównym celem było włączenie się w światowy nurt sztuki współczesnej, lecz bez angażowania się w żaden konkretny kierunek. Od końca lat sześćdziesiątych uprawiał sztukę konceptualną a w 1974 roku otrzymał stypendium DAAD w Berlinie Zachodnim, gdzie z czasem osiadł na stałe. W latach kolejnych otrzymał nagrodę Fundacji im. Pauli Modershon-Becker w Bremie (1976) oraz Preis Deutsher Kritiker w Berlinie (1977). w 1979 roku przyjął etat wykładowcy w Gesamthochschule w Essen. W latach 1979-80 wykładał w Instytucie Historii Sztuki na Freie Universität w Berlinie. W latach 1981-82 przebywał na stypendium w NY, gdzie rozpoczął prace nad "Celan-Bilder", "Fugą Śmierci" oraz obszarami inspirowanymi starowęgierską "Mową Pogrzebową". W 1988 roku otrzymał tytuł profesora na uniwersytecie w Essen oraz nagrodę im. Kossutha, najwyższą węgierską nagrodę państwową. Od 1988 roku mieszka w Essen i Berlinie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych na całym świecie (m.in. na Biennale Weneckim w 1971, 1976 i 1980 roku) a także w Polsce (m.in. na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie w 1971 roku).

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się 1-go sierpnia o 12:15 - w cenie biletu.
źródło: Internet + własne zaangażowanie
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting