| 2004-07-03, 09:00 Artyści polscy w The New York Times - wystawa w Muzeum Karykatury |
- Przed obejrzeniem tej wystawy nie miałem pojęcia, że w "The New York Times'ie" działała polska mafia - przyznał Andrew Koss, organizator festiwalu New New Yorkers o wystawie, którą możemy oglądać w Muzeum Karykatury
Jestem ogromnie dumny, że udało nam się zgromadzić pod jednym dachem oryginalne prace takich tuzów polskiego rysunku i karykatury jak Andrzej Czeczot, Rafał Olbiński, Andrzej Dudziński, Janusz Kapusta i Stasys Eidigevicius - przyznał podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami dyrektor Muzeum Karykatury Marek Wojciech Chmurzyński. - Jakich tuzów?! Może turów? - odparował od razu Rafał Olbiński.
Trudno się dziwić, w końcu mamy tu do czynienia z artystami niepokornymi i prześmiewczymi. Takie są też ich rysunki, które od lat 70. publikowali na łamach najbardziej opiniotwórczego amerykańskiego dziennika - "The New York Times". Wiele zawdzięczali fali zainteresowania Polską i krajami z Europy Środkowo-Wschodniej oraz przychylnym redaktorom artystycznym gazety, zwłaszcza Jerelle'owi Krausowi i Stevenowi Hellerowi. Swoje ilustracje, które wolą nazywać wizualnymi komentarzami do artykułu, zamieszczali głównie na stronie "OP-ED" (Opposite Editorial), gdzie publikowane są felietony i artykuły o niezależnym, często kontorwersyjnym charakterze.
- Pasowaliśmy tam ze swoim świeżym spojrzeniem i specyficznym poczuciem humoru - przyznaje Janusz Kapusta, jeden z inicjatorów wystawy w Muzeum Karykatury.
- To traktowanie tematu z mniejszą dosłownością i umiejętność podważania schematów myślowych zawdzięczaliśmy cenzurze - śmieje się Andrzej Dudziński i dodaje: - Nie wiem jak moi koledzy, ale ja nie czuję się członkiem polskiej mafii w "The New York Timesie". Tam działaliśmy indywidualnie, nie podkreślając jakoś szczególnie naszej polskości. Taka jest prawda.
Wystawę w Muzeum Karykatury (Kozia 11) można oglądać do 20 sierpnia.
|