www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-07-01, 09:00
ELIE NADELMAN, RZEŹBY I RYSUNKI

Zapraszamy na wystawę prac Elii Nadelman w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.
Elie Nadelman (1882-1946) uznawany jest za jednego z największych rzeźbiarzy pierwszej połowy XX wieku. Urodził się w Warszawie, w rodzinie żydowskiego jubilera. Studia artystyczne rozpoczął w warszawskiej Szkole Rysunkowej (poprzedniczka obecnej Akademii Sztuk Pięknych). W 1903 roku zamieszkał w Paryżu. Sześć lat później miał pierwszą wystawę indywidualną w paryskiej Galerie Druet. W następnych latach wystawiał w Londynie, Barcelonie, Zurychu, Berlinie. W 1913 roku artysta brał udział w głośnej wystawie "Armory Show" w Nowym Jorku. Do grona jego paryskich przyjaciół należeli bracia Natansonowie, Apollinaire, Gotlieb, Gertruda i Leo Stein, którzy gromadzili jego rzeźby. W 1914 roku Elie Nadelman wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku zaczął wystawiać wspólnie z Alfredem Stieglitzem, znanym fotografem i dyrektorem galerii. Sprzedawał swoje prace, dostawał dużo zamówień. W 1927 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. W latach późniejszych został nieco zapomniany jako artysta. Twórczość Elie Nadelmana została ponownie odkryta przez Lincolna Kirsteina, autora jego monografii. Dzięki Kirsteinowi w 1948 roku, dwa lata po śmierci artysty, nowojorskie Museum of Modern Art zorganizowało retrospektywę jego dzieł. Największe dotychczas wystawy Elie Nadelmana odbyły się w 1975 i 2003 roku w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku.

Ogromny wpływ na twórczość Elie Nadelmana miała sztuka klasyczna. W okresie paryskim artysta stworzył wiele aktów, idealizowanych marmurowych głów. Znaną rzeźbą z tego okresu jest akt zwany GERTRUDE STEIN. W Stanach Zjednoczonych artysta tworzył serie rzeźb przedstawiających zwierzęta, a także kolejne akty oraz sceny rodzajowe z życia Nowego Jorku. Około 1924 roku Nadelman stworzył serię dużych figur w galwanoplastiku - gipsie pokrytym cienką warstwą metalu. Na początku lat 30. wypalał figurki z terrakoty, ozdabiając je różnokolorowym szkliwem. Były to kompozycje przedstawiające samotne kobiety lub pary kobiet, jakby stopione w jedna rzeźbę o płynnych konturach. Najliczniejsze prace w późnym okresie jego twórczości to seria małych figur z gipsu o postrzębionych kształtach i zniekształconych proporcjach.

Prezentowane na warszawskiej wystawie rzeźby i rysunki Elie Nadelmana pochodzą z kolekcji Salander-O'Reilly Galleries i Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Wystawa jest częścią festiwalu NOWI NOWOJORCZYCY I ICH PRZYJACIELE / NEW NEW YORKES AND THEIR FRIENDS zorganizowanego przez Ambasadę Amerykańską w Warszawie.

Wernisaż wystawy: 1 lipca 2004, godz. 18:00.

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113a,
2 lipca - 15 sierpnia 2004
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting