|
| 2004-06-27, 09:00 WSJD 2004: JOHN ZORN'S COBRA, PAINKILLER |
| John Zorn Internet + własne zaangażowanie |
W ramach "Warsawa Summer Jazz Days 2004":
27 czerwca, Sala Kongresowa PKiN, godz. 19.00 JOHN ZORN'S COBRA - projekt Tymona Tymańskiego - laureat Targów Polskiego Jazzu w kategorii Najlepszy Polski Projekt PAINKILLER - John Zorn/Bill Laswell/Tatsuya Yoshida
PAINKILLER:
Painkiller od samego początku – od roku 1991 – był oparty na połączeniu metalowo-dubowej sekcji rytmicznej z ekstatycznymi solami saksofonu. Do zespołu John Zorn zaprosił basistę i producenta muzycznego Billa Laswella oraz perkusistę zespołu death-metalowego Napalm Death, Micka Harrisa. Jak przyznaje Zorn, Painkiller jest jednym z najlepszym przykładów jego rozumienia awangardy. Muzyka death-metalowa jest tutaj traktowana jako taki sam materiał, jak gdzie indziej free jazz – jako próba przełamania pewnych stereotypów myślenia o muzyce.
Bill Laswell: basista, producent muzyczny, reżyser dźwięku. Jego zainteresowania muzyczne idą przynajmniej w kilku kierunkach. Związany z nowojorską awangardą, muzyką rockową, dubem, housem, jungle, zafascynowany muzyką etniczną, niezmiennie pozostaje tytanem pracy (jego nazwisko pojawia się na kilkuset wydanych płytach). Jego główne projekty to Material, Charged, Praxis, Divination.
Współpracował z takimi muzykami jak: Fred Frith, Sonny Sharock, Toshinori Kondo, Peter Brotzmann, Peter Gabriel, Laurie Anderson, David Byrne, George Lewis, Buckethead.
Yoshida Tatsuya: perkusista, jedna z popularniejszych postaci japońskiej awangardy, współzałożyciel słynnego the Ruins, który na długi czas zdefiniował pewien nurt współczesnej muzyki z Japonii. Niezwykle wyrafinowana rytmicznie sekcja decyduje o tym, że duet Ruins jest samowystarczalnym projektem muzycznym.
Współpracował z takimi muzykami jak Derek Bailey, Jason Willet, Ron Anderson.
John Zorn - alto saxophone Bill Laswell - bass Tatsuya Yoshida - drums
JOHN ZORN'S COBRA
Cobra to jedno z najważniejszych przedsięwzięć związanych z techniką aranżacji w drugiej połowie XX wieku. Projekt wywodzi się z jednej z bardziej interesujących metod pracy Johna Zorna zwanej game-pieces i wykorzystywanej jeszcze przed pierwszą realizacją Cobry.
Game-Pieces to sposób komunikacji między muzykami a dyrygentem, którym w tym przypadku będzie sam John Zorn. Polega na użyciu specjalnie przygotowanych kart, które zawierają znaki odpowiedzialne są za kanalizację improwizacji – same utwory oparte są zawsze na improwizacji. Karty, z których korzystają zarówno muzycy jak i dyrygent, umożliwiają wprowadzenie w improwizację lokalnych zasad, które są – lub nie są – przestrzegane. W sumie Cobra to niezwykle interaktywny sposób zerwania z tradycyjnymi podziałami na kompozycję, improwizację, wykonanie, dyrygenturę.
Cobra była dotychczas wykonywana przez takie znakomitości jak: Susie Ibarra, Mark Dresser, Mark Feldman, Erik Friedlander, Anthony Coleman, Elliott Sharp, Zeena Parkins, Jim Staley, Fred Lonberg-Holm, Kazuhisa Uchihashi czy Derek Bailey.
Na okazję premierowego wykonania Cobry w Polsce Ryszard ‘Tymon’ Tymański przygotował specjalny zespół muzyków związanych z różnymi środowiskami muzycznymi m.in. muzyków związanych ze sceną yassową (Jacek Majewski, Piotr Pawlak, Arek Skolik, Leszek Możdżer, Olo Walicki), muzyków z alternatywno-rockowej Ścianki (Maciej Ceiślak, Jacek Lachowicz). W składzie znajdą się także, jedna z ważniejszych postaci sceny lat 80., Robert Brylewski oraz jeden z najbardziej spektakularnych perkusistów ostatnich lat w Warszawie, lidera takich zespołów jak Mitch&Mitch czy Starzy Singers, członek Baaba, Macio Moretti.
John Zorn: kompozytor, improwizator, saksofonista, producent muzyczny. Jedna z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci muzyki amerykańskiej końca XX wieku. Od początku swej działalności związany bardziej z awangardą muzyczną niż określonym stylem. W swych kompozycjach łączy bardzo różne światy muzyczne tak na zasadzie kontrastu jak i ukrytych analogii. Wśród jego dokonań znaleźć można tak różne projekty jak Theatre of Musical Optics, hard-core punk jazz, kwartety smyczkowe, muzykę do filmów animowanych, rock czy swing. Założyciel wytwórni Tzadik.
Ryszard ‘Tymon’ Tymański: gitarzysta, lider, komozytor, poeta, aktor. Jeden z założycieli trójmiejskiej sceny yassowej. Członek legendarnej Miłości, Kur a także NRD, Masło, Trupy. Obecnie lider TT Yass Ensamble.
Info za oficjalnymi materiałami prasowymi WSJD 2004. źródło: Internet + własne zaangażowanie
| |