| 2004-06-25, 09:00 WSJD 2004: RAMINIAK/GARBOWSKI/GRADZIUK TRIO, KAPISHON, ECSTASY PROJECT, 0-58 |
| Kapishon |
W ramach festiwalu "Warsaw Summer Jazz Days 2004" 25-go czerwca w Lapidarium PKiN (pl. Defilad 1, wejście od ul. Emilii Plater) wystąpią GARBOWSKI/GRADZIUK TRIO, KAPISHON, ECSTASY PROJECT, 0-58. Start 19:00, wstęp wolny
O wykonawcach:
KAPISHON "Istotą muzyki Kapishona jest poszukiwanie własnego twórczego wyrazu w zbiorowej improwizacji. Każdy z nas wnosi równorzędny wkład w kształtowanie formy, a później w jej przełamywanie. Nasze kompozycje układamy z melodii, riff-ów dających nam różnorodne punkty wyjścia do swobodnego muzykowania. Zbiorowa improwizacja jest niezwykle ryzykowna, ale jednocześnie daje możliwość wejścia w nowe obszary ekspresji, poza kanon jazzowej tradycji. Stąd w naszej muzyce pojawiają się echa bardzo różnorodnych wpływów... od tanga do Milesa Davisa. Obecny kształt zespołu jest efektem dwuletnich prób, eksperymentów i pracy nad brzmieniem.
Tomasz Warsztocki - Fender Piano, Hammond, syntezatory Adam Gzyra - gitara basowa Paweł Szpura - perkusja
ECSTACY PROJECT
Projekt Rafała Gorzyckiego "to droga w harmonię i spokój, odskocznia od awangardy" - jak wspomina jego początki sam lider zespołu. Wypływający z fascynacji jazzem i rockiem przełomu lat '60 i '70 zespół skupił muzyków wywodzących się ze skrajnie różnych tradycji takich jak muzyka poważna, zappowski rock czy jazz z kręgu elektrycznego Davisa i Scofielda. Po pięciu latach działalności zespół zrealizował drugą płytę, inspirowaną brzmieniami wytwórni ECM oraz czasem spędzonym z dala od zgiełku miasta.
Formacja (0-58) istnieje od roku 2000. Swoją pierwszą płytę pt. „DO_DZIESIĘCIU” nagrała w roku 2001. Krążek otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2002 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół koncertował, odnosząc sukcesy nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, m. in.: w Berlinie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Petersburgu, Bukareszcie i Sztokholmie. Obecnie (0-58) promuje swoją drugą płytę pt. „TRYBY”, która również otrzymała nominację do nagrody Fryderyk, w kategorii Jazzowy Album Roku. Znalazły się na niej kompozycje gitarzysty Macieja Grzywacza do słów wokalistki Krystyny Stańko. Program nowej płyty ujawnia nowoczesne podejście zespołu do materii muzycznej. Ekspresyjne, często polifoniczne tematy, pojawiają się na tle niecodziennych połączeń harmonicznych oraz przy współudziale dynamicznej sekcji rytmicznej. Improwizacje, często kolektywne, zestawiane są z częściami ściśle aranżowanymi.
Info za oficjalnymi materiałami prasowymi WSJD 2004. źródło: Internet + własne zaangażowanie
|