| 2004-06-12, 09:00 XIV FESTIWAL MOZARTOWSKI |
| W.A. Mozart |
Festiwal Mozartowski w Warszawie jest jednym z najbardziej znanych i cenionych w kręgach melomanów i krytyki muzycznej wydarzeń poświęconych twórczości Amadeusa Wolfganga Mozarta.
W 1991 roku, w dwusetną rocznicę śmierci kompozytora, zespół Warszawskiej Opery Kameralnej zaprezentował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta. Pierwsza edycja Festiwalu Mozartowskiego stała się wydarzeniem nie tylko w świecie muzycznym. Od tej pory, niezmiennie między 15 czerwca a 26 lipca, w Warszawie zobaczyć można wszystkie mozartowskie opery od młodzieńczych, rzadko wystawianych po znakomity Czarodziejski Flet, napisany tuż przed śmiercią; usłyszeć jego wybrane utwory symfoniczne, kameralne, oratoryjne i pieśni, a wśród nich Requiem i Wielką Mszę c-moll.
Warto przypomnieć, że wykonywanie dzieł Mozarta w Warszawie ma tradycję sięgającą czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. W dniu 8 maja 1783 roku na warszawskim Zamku Królewskim, niespełna w dziewięć miesięcy po wiedeńskiej prapremierze, niemiecka trupa teatralna Gottlieba Lorenza wystawiła Uprowadzenie z Seraju. Opera musiała zostać znakomicie przyjęta, skoro Wojciech Bogusławski wystawił ją po polsku jeszcze w tym samym roku. Z kolejną operą Mozarta – Don Giovannim publiczność warszawska zapoznała się już 14 października 1787 roku.
W tym rok, jak zawsze w dniach 15 czerwca – 26 lipca 2004 roku w Warszawskiej Operze kameralnej będzie można wysłuchać wszystkie dzieła sceniczne oraz wybrane pieśni, utwory kameralne, symfoniczne i oratoryjne W.A. Mozarta. Szczegółowe informacje na temat repertuaru znajdują się na stronie: http://www.wok.pol.pl/repertuarpol.htm
|