www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-06-24, 09:00
Samobójca w Dramatycznym
Arcyśmieszny i arcygorzki „Samobójca” Nikołaja Erdmana w nowej interpretacji Marka Fiedora.


Tekst napisany ponad 70. lat temu okazuje się aktualny również dzisiaj. Siemion Podsiekalnikow jest bezrobotny; coraz bardziej sfrustrowany i zły. Swoimi humorami zamęcza żonę i teściową. Co mu zostaje? Strzelić sobie w głowę. Ale wtedy zaczynają się prawdziwe problemy, bo świat, który wyrzucił Siemiona poza swój nawias, domaga się, żeby teraz złożył swoje życie w ofierze; żeby jego śmierć była protestem przeciwko polityczno-społecznej rzeczywistości. Inteligenci, naukowcy, artyści, wszyscy chcą skorzystać na samobójstwie Siemiona. Zaczyna się groteskowe show. Jego kulminacyjny punkt to samo południe – godzina, w której Siemion ma ze sobą skończyć.

Nikołaj Erdman (1902-1970) rosyjski dramatopisarz, mistrz satyry i groteski; następca Mikołaja Gogola i Aleksandra Suchowo-Kobylina. W jego krzywym zwierciadle humoru odbijała się rzeczywistość Rosji sowieckiej. Do najbardziej znanych utworów Erdmana należą „Mandat” i „Samobójca”. Jako scenarzysta Erdman pracował przy „klasycznych” komediach kina radzieckiego – „Świat się śmieje”, „Wołga, Wołga”. „Samobójcę” Erdman napisał w 1928 r., sztuka nie spodobała się Stalinowi i musiała powędrować na półkę. Krążyła wśród czytelników w drugim obiegu. W ojczyźnie Erdmana „Samobójcę” wydano w 1987 r.

Marek Fiedor ur. 1962 r. jeden z najciekawszych reżyserów polskiego teatru ostatnich lat, twórca obsypanej nagrodami „Matki Joanny od aniołów” wg prozy Jarosława Iwaszkiewicza (2002) – (nagroda im. Konrada Swinarskiego, Opolskie Konfrontacje Teatralne, Kaliskie Spotkania Teatralne, Festiwal Prapremier).

Premiera 27 czerwca.
Spektakle: 25 czerwca, godz. 19.00 - próba generalna otwarta dla publiczności;
29, 30 czerwca, godz. 19.00.

Bilety w cenie 33 zł, wejściówki 11 zł
źródło: Warszawa Online
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting