www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-06-16, 09:00
Weekend Gombrowiczowski
Z przejemnością informuję, iż:

19 i 20 czerwca w DDK "Dorożkarnia" odbędzie się Weekend Gombrowiczowski w ramach zapoczątkowanego w lutym 2004 roku cyklu "Oblicza Teatru". W ramach imprezy Teatr HaliBut, organizator cyklu, zaprezentuje nową premierę - "Iwonę, księżniczkę Burgunda". Widzowie będą mogli także porozmawiać z twórcami spektaklu i badaczami twórczości Gombrowicza.

19 czerwca godz. 19.00 – spektakl "Iwona, księżniczka Burgunda"

20 czerwca godz. 17.00 – spektakl "Iwona, księżniczka Burgunda"

20 czerwca godz. 19.00 – spotkanie z twórcami spektaklu i badaczami twórczości Gombrowicza

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Pozdrawiam

Urszula Muszel


----------------------

Głównym celem projektu „Oblicza Teatru” jest prezentacja interesujących zjawisk i osobowości współczesnej kultury teatralnej. Formę jego realizacji stanowią odbywające się cyklicznie imprezy tematyczne. Pierwsza z nich (11 lutego 2004 r.), która stanowiła inaugurację projektu, poświęcona została twórczości Anny Augustynowicz. Na imprezę składały się projekcje nagrań VHS ze spektakli zrealizowanych w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, wystąpienia osób zajmujących się analizą twórczości szczecińskiej reżyserki, z także rozmowa z Anną Augustynowicz, która zakończyła spotkanie.

Przed nami kolejna impreza z cyklu Oblicza Teatru realizowanego przy współpracy z NST IMAGINACJE, tym razem organizowana w nawiązaniu do obchodów Roku Gombrowiczowskiego. Jej głównym celem jest zaprezentowanie i skonfrontowanie spektakli stanowiących różnorodne odczytanie twórczości Gombrowicza, odbywa się pod hasłem: „Inscenizacja i interpretacja”.


http://www.woste.webpark.pl/imaginacje.htm


----------------------

Celem, który postawili przed sobą członkowie Teatru HaliBut, było stworzenie – na bazie klasycznego już tekstu Witolda Gombrowicza pt. “Iwona, księżniczka Burgunda” – inscenizacji aktualnej, budowanej z punktu widzenia człowieka żyjącego 60 lat po publikacji dramatu. Dlatego postanowili potraktować sztukę Gombrowicza jako tekst zupełnie współczesny.

Centralnym problemem tej realizacji jest pytanie o tożsamość bohaterów “Iwony, księżniczki Burgunda”. Twórcom spektaklu szczególnie zależało na uzyskaniu psychologicznego prawdopodobieństwa postaci i rzetelnym przedstawieniu tej - jak ją określił sam Gombrowicz - “komedii”. Swoją realizację zbudowali wokół problemów sztuczności i pozoru, wydobywając z Gombrowiczowskiego tekstu również kwestię płciowości. Starają się poprzez swoją inscenizację dać odpowiedź na pytanie o tożsamość Iwony i jednocześnie nie zatracić absurdalnego humoru właściwego autorowi “Ferdydurke”, a także charakterystycznego dla jego twórczości powiązania kategorii tragizmu i groteski.
W centrum zainteresowania twórców znalazł się też problem przestrzeni, co doprowadziło do dość szczególnej konfiguracji scenicznej. Plastykę przedstawienia wspomagają techniki multimedialne.

występują:
Elżbieta Kabara, Sylwia Kalisz, Beata Kurda, Dorota Nasiorowska, Dorota Wolska, Szymon Celej, Tomasz Czajkowski, Łukasz Czapski, Przemek Czołba, Marcin Kozłowski, Marcin Wędołowski, Łukasz Wróblewski

reżyseria:
Wojciech Stefaniak

scenografia:
Wojciech Stefaniak

opracowanie muzyczne:
Artur Libera, Wojciech Stefaniak, Paweł Zambrzycki

animacje komputerowe:
Artur Libera, Konrad Nalepiński

czas trwania:
ok. 120 min.

---------------------

Teatr HaliBut został założony przez wychowanków Ogniska Teatralnego Haliny i Jana Machulskich w 1998 roku. Inauguracją działalności tej nieformalnej grupy twórczej była inscenizacja „Polowania na karaluchy” Janusza Głowackiego. Rok później powstały „Próby” wg Bogusława Schaeffera. Spektakl ten zdobył II Nagrodę Publiczności i III Nagrodę Organizatorów na Festiwalu PUPA’00. Kolejne premiery to „Odwet”, także Bogusława Schaeffera - 2001, „Świętoszek” Moliera – 2001 oraz „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta - 2002. Efektem pracy zespołu w sezonie 2002/2003 był eksperymentalny projekt „Ob.Ciach”, jak również przeniesienie na scenę klasycznej bajki Carlo Collodiego „Pinokio”. Podjęta została także inicjatywa, której celem jest promowanie niezależnych działań twórczych różnego typu pod hasłem „Goście HaliButa”. W ramach tej akcji zaprezentowane zostały spektakle „Dziady”, w wykonaniu słuchaczy Ogniska Teatralnego ARSUS i „Dancing”, w wykonaniu uczestników Ogniska Teatralnego „U Machulskich”.
Aktualnie w repertuarze Teatru HaliBut znajdują się spektakle „Ob.Ciach” i „Pinokio”. W tym sezonie zespół zrealizował projekt „lokomoTUWIM” i inscenizację „Iwony, księżniczki Burgunda” Witolda Gombrowicza. W najbliższym czasie planowana jest realizacja kolejnego przedstawienia, tym razem na podstawie „Łysej śpiewaczki” Ioneski.
Obecnie zespół współtworzą studenci, licealiści i instruktorzy teatralni. Teatr HaliBut ma możliwość prowadzenia swojej działalności dzięki gościnności i wsparciu DDK „Dorożkarnia”.

www.teatr-halibut.blog.pl
www.teatrhalibut.prv.pl

-----------------

Niezależne Stowarzyszenie Teatralne IMAGINACJE zostało założone w 2003 roku przez członków działającego w DDK „Dorożkarnia” Teatru HaliBut i jego współpracowników. Jego głównym celem jest promowanie niezależnej kultury teatralnej i wspieranie działań twórczych. Pierwszym projektem realizowanym przez NST IMAGINACJE są „Oblicza Teatru”. W ramach realizowanego przez THB projektu Goście HaliButa prezentowane są spektakle i działania teatralne różnego typu. W najbliższym czasie NST IMAGINACJE planuje stworzyć portal internetowy poświęcony warszawskiej scenie niezależnej, a w przyszłym sezonie zorganizować spotkania teatrów niezależnych.

http://www.woste.webpark.pl/imaginacje.htm
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting