| 2004-05-26, 09:00 Spotkanie z pisarzem |
27 maja 2004 r. (czwartek), godz. 19:00 Baumgart Cafe, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Aleje Ujazdowskie 6, Warszawa Spotkanie z MIROSŁAWEM NAHACZEM poprowadzi Monika Brzywczy
27 maja 2004 r. (czwartek), godz. 20:00 Księgarnia i Klub Czuły barbarzyńca, ul. Dobra 31 (róg Zajęczej), Warszawa Spotkanie z HERTĄ MÜLLER z okazji premiery Dziś wolałabym siebie nie spotkać poprowadzi Dorota Jovanka Ćirlić-Mentzel, fragmenty przeczyta Julia Kijowska
------------------------------
Herta Müller to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Urodzona w rumuńskim Banacie, spędziła dzieciństwo i młodość w kraju komunistycznej dyktatury. Tam rozpoczęła się jej kariera literacka, szybko przerwana zakazem publikacji. Prześladowana przez władze, wyemigrowała do Niemiec, gdzie do dziś mieszka i tworzy. Zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, o czym świadczą liczne przekłady oraz nagrody, w tym Nagroda im. Kleista (1994), Europejska Nagroda Literacka Aristeion (1995), International IMPAC Dublin Literary Award (1998), Nagroda im. Kafki (1999) oraz Nagroda Fundacji im. Konrada Adenauera w dziedzinie literatury (2004).
Powieść zaczyna się lapidarnym zdaniem: "Zostałam wezwana. Czwartek, punkt dziesiąta". Jest ranek, bohaterka jedzie na przesłuchanie do siedziby służb bezpieczeństwa. "Dziś wolałabym siebie nie spotkać" to wstrząsający zapis lęku w jego najprzeróżniejszych formach, niszczącej zależności między ofiarą a katem, kronika przyjaźni utrzymującej przy życiu, opis miłości w czasach dyktatury. Wielka literatura. "`Dziś wolałabym siebie nie spotkać` jest pełnym grozy obrazem z życia codziennego dyktatury. To powieść polityczna, która pełnym wściekłości głosem manifestuje sprzeciw wobec zapominania o zbrodniach Securitate. Z budzącą lęk konsekwencją relacjonuje przebieg owej podróży bez powrotu; w mrocznych metaforach oddaje chore stosunki społeczne. Pomiędzy językiem i przedmiotem opowiadania panuje bezlitosna zgodność, bez jakiegokolwiek sentymentalizmu i tkliwości". "Basler Zeitung"
--------------------------------------------------------------------------------
Mirosław Nahacz urodził się w 1984 roku w Gładyszowie w Beskidzie Niskim. Studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 2003 roku książką "Osiem cztery". Jest laureatem Nagrody Fundacji Literackiej Natalii Gall i Ryszarda Pollaka 2003.
Druga książka Mirosława Nahacza "Bombel" to liryczna, a zarazem epicka, śmieszna, a zarazem przejmująco smutna opowieść o życiu wiejskiego pijaczka. Tytułowy bohater, siedząc na przystanku autobusowym w swojej wiosce, opowiada. Poszczególne rozdziały to zarazem kolejne opowieści - o wyprawie na Słowację, o Cyganach, o rybach, o pożarze i potopie... bohater powierza nam całe swoje życie, aż do końca. W "Bomblu" Mirosław Nahacz po raz kolejny daje dowód absolutnego literackiego słuchu, niezwykłego wyczucia języka, które pozwalają mu nie tylko wysłuchać, ale także wspaniale literacko przetworzyć zasłyszaną opowieść, tak że żyje ona własnym życiem, a jej melodia i rytm głęboko zapadają w pamięć. Pozwalają mu na stworzenie postaci z krwi i kości - cierpiącej, czującej, do bólu autentycznej i żywej. Zarazem jedynej i niepowtarzalnej i w jakiś tajemniczy sposób uniwersalnej, jakby od dawna znajomej. Bombel śmieszy, wzrusza, przestrasza. Cóż więcej może podarować nam pisarz?
|