www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-06-15, 09:00
WRĘCZENIE DOROCZNYCH NAGRÓD MINISTRA KULTURY
Uroczyste wręczenie nagród Ministra Kultury ma się odbyć 19 czerwca 2004 roku o godz. 11.00 na Zamku Królewskim w Warszawie. 22 kwietnia br. minister kultury Waldemar Dąbrowski - biorąc pod uwagę sugestie Komisji ds. Dorocznych Nagród Ministra Kultury - podjął decyzję, że w 2004 roku Doroczne Nagrody otrzymują:
1.Małgorzata Baranowska - w dziedzinie literatury
2.prof. Jan Berdyszak - w dziedzinie sztuk plastycznych
3.Grażyna Dąbrowska - w dziedzinie upowszechniania kultury
4.Ryszard Dembiński - w dziedzinie ochrony dziedzictwa
5.Witold Gruca - w dziedzinie sztuki tańca
6.Wojciech Karpiński - w dziedzinie literatury
7.Jan Kobuszewski - w dziedzinie teatru
8.prof.Eugeniusz Markowski - w dziedzinie sztuk plastycznych
9.Ewa Pobłocka - w dziedzinie muzyki
10.Bohdan Pociej - w dziedzinie muzyki
11.Teresa Pryzmont - w dziedzinie twórczości ludowej
12.prof. Witold Sobociński - w dziedzinie filmu
13.prof.Franciszek Starowieyski - w dziedzinie sztuk plastycznych
14.Ks. Andrzej Surowiec - w dziedzinie upowszechniania kultury
15.Marek Walczewski - w dziedzinie teatru

Ponadto Minister Kultury podjął decyzję o przyznaniu pośmiertnej, honorowej Dorocznej Nagrody dla Jacka Kaczmarskiego oraz dwóch Dorocznych Nagród honorowych za upowszechnianie kultury dla: Zespołu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Zespołu Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Przedstawiam sylwetki dwóch nagrodzonych osób w dziedzinie muzyki: wybitnej pianistki Ewy Pobłockiej oraz Bohdana Pocieja – muzykologa.

Ewa Pobłocka, należy do grona najwybitniejszych pianistów swego pokolenia - laureatka konkursów w Vercelli, Bordeaux i Warszawie. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Podziwiano ją m.in. w Herkules-Saal w Monachium, Musikhalle w Hamburgu, Auditorio Nacional w Madrycie, Barbican Centre i Wigmore Hali w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Lincoln Centre w Nowym Jorku, Glenn Gould Studio w Toronto. Grała recitale oraz występowała z tak znakomitymi orkiestrami, jak London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Florentino, Bayerischer Rundfunkorchester, Niederosterreiches Tonkimstlerorchester, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Kameralną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Dokonała wielu nagrań dla wielu radiofonii i wytwórni płytowych, zdobyła szereg nagród fonograficznych - m.in. Płytę roku '96 i '98 magazynu STUDIO, dwie nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk; za nagranie 20 Nokturnów Fiełda otrzymała Medal Johna Fielda.
W kręgu zainteresowań i działań artystycznych Ewy Pobłockiej znajduje się również muzyka kameralna - współpracuje z Jadwigą Rappe, Ewą Podleś, Olgą Pasiecznik i Piotrem Pławnerem. Od października 2000 jest profesorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest zapraszana do jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Bohdan Pociej - ur. 1933. Muzykolog i eseista. Wykładowca w krakowskiej i warszawskiej Akademii Muzycznej. Autor licznych tekstów z dziedziny historii i filozofii muzyki. Brał udział w ważnych sesjach naukowych, prezentując często referaty przewodnie. W swoich pracach stosuje metodę fenomenologicznej analizy dzieła muzycznego połączoną z hermeneutyczną interpretacją jego sensów i znaczeń. Wieloletni redaktor "Ruchu Muzycznego", publikował artykuły, eseje, recenzje koncertów i płyt we wszystkich ważniejszych czasopismach kulturalnych także w "Tygodniku Powszechnym", "Nowych Książkach", "Znaku" , "Więzi", "Twórczości". Wydał 9 książek m. in.: "Idea, dźwięk, forma. Szkice z późnego romantyzmu", prace o Bachu, Mahlerze i Lutosławskim. Autor wielu audycji radiowych, omówień programów koncertowych i nagrań płytowych. Członek ZKP i SPP. W 1889 roku otrzymał Nagrodę Jurzykowskiego.

Sylwetki innych nagrodzonych postaci dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Kultury.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting