www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-05-17, 11:42
Plan rewitalizacji Warszawy
„Warszawa przygotowuje się do skorzystania z unijnych funduszy strukturalnych. Ważną częścią tych przygotowań jest program rewitalizacji miasta” – Andrzej Urbański, Zastępca Prezydenta Warszawy.

Czym jest rewitalizacja miast i dzielnic miast? Według rządowego dokumentu - Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - ma ona na celu ożywienie gospodarcze i społeczne, w tym także zwiększenie potencjału turystycznego. Cele te osiąga się przez wsparcie kompleksowych projektów działań technicznych, takich jak remonty, modernizacja infrastruktury podstawowej oraz renowacja zabudowy, w tym poszczególnych obiektów o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym. Projekty rewitalizacji miast są wdrażane w powiązaniu z projektami z zakresu ożywienia gospodarczego oraz rozwiązywania problemów społecznych.

„W stolicy nie brak dawnych - często dziewiętnastowiecznych budynków - takich jak dawna Fabryka Norblina, fabryki na Szwedzkiej czy gazownia na Woli. Dzięki pieniądzom z Brukseli chcemy przywrócić im dawny blask, a także - co niezwykle ważne - zmienić ich społeczny charakter” - podkreśla Andrzej Urbański.

„Ważne jest przede wszystkim to, by odnowa budynków zmieniała funkcję nowoczesnych przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim zdewastowanych śródmiejskich czy praskich kamienic, które - po odnowieniu - mogłyby służyć np. jako hotele” - mówi prezydent.

Dodaje, że renowacja Pragi jest mu bliska ze względów osobistych. „Rodzinnie jestem związany z jedną kamienicą na Pradze przy Mińskiej, obecnie bardzo zniszczoną. Marzy mi się, by tam powstało lokalne centrum kulturalne” - przyznaje.

Obecnie w Warszawie trwają prace nad lokalnym planem rewitalizacji stolicy. Przez kolejne pół roku w Urzędzie Miasta będzie powstawał projekt, mający na cele ożywienie terenów zdegradowanych, zagrożonych ubóstwem i bezrobociem. Projekt ten, który będzie przedłożony na jesieni stołecznej Radzie Miasta, będzie współfinansowany z unijnych funduszy strukturalnych.
W ramach całego województwa mazowieckiego na rewitalizację miast w latach 2004-2006 przeznaczono 10 mln euro. Nie wiadomo jeszcze, jaką część tej kwoty otrzyma stolica. O pieniądze będą się ubiegać również inne mazowieckie miasta, m.in. Płock, Radom, Żyrardów.

Obecnie warszawski program rewitalizacji jest jeszcze w powijakach.

„W tym momencie nie ma co mówić o szczegółach. Najprawdopodobniej projekt będzie dotyczyć zdegradowanych terenów Pragi-Północ” - przyznaje Radosław Achramowicz z Biura Strategii Rozwoju i Integracji Europejskiej Urzędu Miasta.

Kryteria rewitalizacji spełniają z pewnością tereny Pragi-Północ: Trójkąt Szwedzkiej, 11 Listopada, Wileńskiej, rejon Szmulek, ulic Ząbkowskiej i Inżynierskiej. Wśród terenów zdegradowanych można także wskazać rejony Śródmieścia Południowego, Powiśla, Starej Woli.

„Na Pradze zmiana przestrzeni jest o tyle łatwa, że mamy tam wiele pustostanów” - tłumaczy Achramowicz.

Podkreśla on, że remonty dawnych kamienic są tylko uzupełnieniem podstawowego celu, czyli stworzenia miejsc pracy w obszarach zdegradowanych, polepszenia jakości życia, zapobiegania przestępczości.

Planowany program rewitalizacji obejmuje zdegradowane obszary zabytkowe, poprzemysłowe i powojskowe. Nie dotyczy natomiast - tak jak np. we Francji - nowoczesnych blokowisk. Mieszkańcy wielkich bloków nie zostali ujęci w przygotowanym planie jako beneficjenci programu ożywienia miasta.
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting