www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-05-06, 12:46
Odetchnij z "ODDECHEM" na pikniku
W niedzielę, 9 maja 2004 r. Stowarzyszenie "ODDECH" zaprasza
wszystkich dbających o zdrowie Warszawiaków na piknik do parku w Wilanowie.

Piknik zakończy trzydniową konferencję naukową nt. "Skuteczność i koszty leczenia astmy i Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)".

W czasie pikniku w godzinach 10:00 - 16:00 na stoisku Stowarzyszenia "ODDECH" wszyscy chętni będą mogli wykonać bezpłatnie badanie spirometryczne (badanie sprawności płuc) i otrzymać poradę lekarską. Atrakcją będą również pokazy Tai - Chi z nauką ćwiczeń oraz konkursy.

Badanie spirometryczne to podstawowy i bardzo prosty sposób rozpoznawania POChP. Badanie polega na pomiarze objętości powietrza wdychanego do i wydychanego z płuc, co umożliwia ocenę ich pojemności. Stwierdzenie zmniejszonej pojemności płuc jest głównym elementem w rozpoznawaniu POChP już w początkowym, łagodnym okresie rozwoju choroby.

Na stoisku Stowarzyszenia "ODDECH" badania będą przeprowadzane przez cały dzień.
W przypadku, gdy wyniki badania będą odbiegały od normy, dyżurujący lekarz udzieli wstępnej porady i informacji, gdzie można uzyskać pomoc specjalistyczną.

Stowarzyszenie "ODDECH" przygotowało specjalne pokazy Tai - Chi na świeżym powietrzu połączone z nauką ćwiczeń dla chorych i wszystkich zainteresowanych.

Tai - Chi to orientalna sztuka relaksu, koncentracji i samoobrony, praktykowana w Chinach od ponad 1000 lat.
Oparta jest na systemie ćwiczeń oddechowo - ruchowych, który swoją skuteczność zawdzięcza świadomemu połączeniu ruchu, oddechu
i umysłu.
Ćwiczenia Tai - Chi nie wymagają wysiłku fizycznego, więc mogą je uprawiać osoby w każdym wieku.

Na wszystkich chętnych czekają również konkursy, w których będzie się liczyć sprawność oddechu oraz wiele innych atrakcji.

Serdecznie zapraszamy do parku w Wilanowie, gdzie przez cały dzień od godziny 10:00 do 16:00 będzie można spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia "ODDECH" oraz uzyskać informacje na temat działalności Stowarzyszenia.

STOWARZYSZENIE POMOCY CHORYM NA POChP "ODDECH"

Stowarzyszenie "ODDECH" jest organizacją pozarządową.
Głównym celem Stowarzyszenia jest zwrócenie powszechnej uwagi na rosnące zagrożenie ze strony POChP, edukacja pacjentów oraz podejmowanie działań na rzecz profilaktyki i właściwego rozpoznawania choroby, która staje się w Polsce i na świecie coraz większym problemem medycznym i społecznym.


O CHOROBIE
POChP jest najczęstszą przewlekłą chorobą płuc, objawiającą się kaszlem, odkrztuszaniem, zadyszką podczas wysiłku i czasami świszczącym oddechem. Jest schorzeniem częstym, a zagrożenie, jakie ze sobą niesie gwałtownie rośnie we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na POChP cierpi już ponad 600 milionów ludzi na całym świecie, a rocznie umiera z tego powodu około trzech milionów osób. Mimo to, szacuje się, że około 75 procent chorych na POChP w samej tylko Europie jest nadal niedostatecznie diagnozowanych.

W Polsce ocenia się, że około 2 milionów pacjentów cierpi z powodu POChP, choć możliwe, że chorych jest znacznie więcej.
Rocznie z powodu POChP umiera w Polsce około 15 tysięcy osób.
POChP jest też najczęstszą przewlekłą chorobą płuc prowadzącą do inwalidztwa oddechowego.
Na POChP zapadają głównie wieloletni palacze papierosów, ale do czynników ryzyka choroby należy również palenie bierne, praca i mieszkanie w środowisku zanieczyszczonym pyłami i dymami, częste infekcje dolnych dróg oddechowych oraz czynniki genetyczne. Jak pokazują najnowsze badania, w ostatnim czasie wśród osób dotkniętych POChP znacząco wzrasta liczba młodych, niepalących pacjentów, również kobiet.

POChP jest chorobą niebezpieczną również dlatego, że przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, a jej pierwsze, niepozorne objawy są najczęściej lekceważone przez pacjentów. Przeważnie chory zgłasza się do lekarza z powodu uczucia duszności. Niestety w tym momencie choroba jest już zazwyczaj tak bardzo zaawansowana, że płucom brakuje około połowy rezerw oddechowych. Narastające trudności w oddychaniu stopniowo doprowadzają do ciężkiej niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do przedwczesnego inwalidztwa i śmierci.

POChP jest schorzeniem wymagającym kompleksowej i czasochłonnej terapii, często związanej z hospitalizacją oraz wyłączeniem z życia zawodowego i społecznego.
Osoby dotknięte POChP tracą samodzielność i możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu codziennym.
Problemem stają się dla nich tak podstawowe czynności, jak wychodzenie na spacer, branie prysznica czy przygotowanie posiłku.
W ostatniej fazie choroby pacjenci są praktycznie unieruchomieni z powodu dokuczliwej duszności spoczynkowej oraz ogólnego wyniszczenia organizmu.

Wykrywalność POChP jest stosunkowo niewielka.
W początkowym stadium choroby jedynym rozpoznawalnym objawem jest, często przez pacjentów lekceważony, kaszel. POChP bywa też niejednokrotnie mylona z astmą i z tego powodu jest nieodpowiednio leczona.
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy ją przede wszystkim poprawnie zdiagnozować. Wczesne wykrycie choroby daje szansę zahamowania jej postępu i pozwala zmniejszyć negatywny wpływ na pacjenta i jego otoczenie.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu "ODDECH" i o POChP dostępnych jest na stronie internetowej:
www.oddech.org.
Czynny jest także tel.: 0 600 92 85 58 (w godz. 10:00 - 12:00 i 16:00 - 19:00).

Piknik "Kultura i Zdrowie" jest organizowany w ramach XIV Konferencji Naukowo - Szkoleniowej Pneumonologów i Alergologów Wojskowej Służby Zdrowia w Pałacu w Wilanowie.

Organizatorem Konferencji jest Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Dodatkowych informacji udziela także

Małgorzata Tenderenda

PRIMUM Public Relations
ul. Widok 8
00-023 Warszawa
tel.: 22/690 67 50
e-mail: malgorzata.tenderenda@primum.pl

dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting