www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-05-02, 22:10
Wystawa: "Koniec Jałty. Przez Solidarność do Europy"
Fotografie, teksty, plakaty i materiały filmowe dokumentujące najważniejsze wydarzenia w historii Polski po II wojnie światowej, można oglądać od piątku na wystawie pt. "Koniec Jałty. Przez Solidarność do Europy" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Ekspozycję zorganizował Ośrodek "Karta" - niezależna organizacja pozarządowa, zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii Polski i Europy Wschodniej - w ramach ogólnopolskiej akcji, poprzedzającej wejście Polski do Unii Europejskiej.

Inne elementy akcji to m.in. cykl programów p.t. "Koniec Jałty" emitowany w telewizyjnej Jedynce w dniach 20-28 kwietnia oraz wydanie w 2004 r. książki pod tym samym tytułem pod redakcją Zbigniewa Gluzy.

Punktem wyjścia dla wystawy jest konferencja jałtańska, która odbyła się w lutym 1945 roku z udziałem szefów rządów trzech mocarstw sojuszniczych w II wojnie światowej - Józefa Stalina (ZSRR), Franklina Delano Roosevelta (USA) i Winstona Churchilla (Wielka Brytania). Konferencja w Jałcie zdecydowała o powojennym układzie stosunków międzynarodowych w Europie, doprowadzając do nieformalnego podziału stref wpływów między ZSRR, USA i Wielką Brytanię.

Archiwalia prezentowane w ramach wystawy odzwierciedlają chronologię historycznych wydarzeń - od konferencji w Jałcie i wejścia sowietów do krajów Europy Wschodniej, poprzez tworzenie się w latach 70 opozycji demokratycznej w Polsce, wprowadzenie stanu wojennego, powstanie "społeczeństwa podziemnego", po zmiany w Europie Wschodniej w latach 1989-91 (m.in. pierwsze wolne wybory w Polsce, rozpad Związku Radzieckiego, upadek muru berlińskiego).

Równoległym tematem wystawy jest pomoc państw zachodnich dla Polski podczas stanu wojennego. Na otwarciu wystawy obecni byli przedstawiciele kilku krajów, które w latach 80 udzielały Polsce pomocy, m.in. attache kulturalny ambasady Szwecji Mika Larsson i I sekretarz ambasady Francji Xavier Rouard.

Współorganizatorem ekspozycji jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Prezydent Warszawy, Lech Kaczyński, który nie mógł przybyć na otwarcie wystawy, napisał w przesłanym z tej okazji liście, że jego udział w przedsięwzięciu wynika przede wszystkim z "potrzeby podziękowania tym, którzy przez dziesiątki lat nie pogodzili się z powojennym systemem podziału wpływów".

"Jutrzejsze wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oznacza ostateczne zakończenie podziału Europy i stworzenie wspólnoty państw przyjaznych i solidarnych" - napisał m.in. prezydent stolicy.

Zwieńczeniem wystawy jest artystyczna instalacja prezentująca zniszczoną flagę Związku Sowieckiego oraz flagi 25 państw Unii Europejskiej.

Ekspozycja będzie czynna do 16 maja.
dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting