www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-04-30, 09:00
XI Spotkania Europejskie - pierwszy raz w rozszerzonej UE
Parada Schumana, śniadanie europejskie z pierwszą polską komisarz w UE Danutą Hübner, msza święta za Europę, konferencje i seminaria o UE - to niektóre z imprez organizowanych w ramach tegorocznych, pierwszych po wejściu do UE, XI Polskich Spotkań Europejskich, które będą trwać od 1 do 9 maja.

Organizatorami imprez są Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. W poniedziałek na konferencji prasowej w siedzibie Fundacji zaprezentowano program spotkań.

1 maja o godz. 10,
na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, na Śniadaniu Europejskim pierwszy dzień członkostwa Polski w UE uczczą polska komisarz UE Danuta Hübner oraz około 600 gości: przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i organizacji pozarządowych, polityków i młodzieży.

8 maja o godz. 11
z Placu Zamkowego wyruszy Parada Schumana. Rozpoczną ją wystąpienia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz b. premiera Tadeusza Mazowieckiego. Wręczona zostanie Polska Nagroda Europejska. Parada przejdzie Krakowskim Przedmieściem, ulicami Ossolińskich i Moliera. Dojdzie do Placu Teatralnego do symbolicznej Bramy Europy, wykonanej z żółtych i niebieskich baloników.

Paradę wzbogacą występy orkiestr, zespołów ludowych i happeningi o Polakach w Parlamencie Europejskim, husaria z Klubu Wiejskiego Wilczeniec, a także szczudlarze i różne pojazdy.

Na Placu Teatralnym stanie Miasteczko Europejskie ze stoiskami informacyjnymi na temat UE i krajów członkowskich, konkursami i zabawami.

Tego samego dnia planowane są seminaria o integracji europejskiej, organizowane przy współpracy Kancelarii Prezydenta, MSZ i UKIE. Różne seminaria i konferencje będą się też odbywać w całej Polsce od 2 do 7 maja.

W niedzielę 9 maja,
o godz. 8 w kościele św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej w Warszawie odprawiona zostanie msza święta za Europę.

Później w jednym z warszawskich hoteli rozpocznie się konferencja pt. "Zjednoczenie Europy. Między przeszłością a przyszłością", przygotowana we współpracy z Kolegium Europejskim w Natolinie.

W ramach tegorocznych Spotkań Europejskich w całej Polsce odbędzie się około 30 imprez przygotowanych przez instytucje lokalne i Polską Fundację im. Roberta Schumana.

Wraz z Paradą Schumana ruszy przygotowana przez Fundację kampania zachęcająca do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 13 czerwca.

Jak podkreśliła na konferencji prasowej w poniedziałek prezes Fundacji Róża Thun, w tym "mizernym" nastroju w Polsce, kiedy wszyscy się martwią, trzeba "przypomnieć Polakom, że członkostwo w UE, koniec podziału Europy, jest czymś wspaniałym". "Jeżeli nie będziemy się z tego cieszyć i nie będziemy się w to angażować, to może nam się to członkostwo w UE nie udać" - powiedziała.

Przewodniczący Rady Fundacji Tadeusz Mazowiecki podkreślił, że wstąpienie Polski do UE to fakt historyczny, który wykracza poza aktualne problemy. "Trzeba, by Polska mocną stopą weszła do Unii, by była liczącym się w UE partnerem. To zależy od tego, jaki jest stosunek społeczeństwa do szerszej obecności w Europie" - zaznaczył.

Tak jak wygraliśmy referendum, tak trzeba wygrać wejście do Unii - przekonywał. Kraje będące w UE powinny czuć, że wchodzimy do niej z nowymi siłami i nową wiarą w sens jedności europejskiej - uważa Mazowiecki.
dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting