www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-04-29, 09:00
Jak zaświeci Zamek Królewski i dlaczego właśnie tak?
Czerwona instalacja świetlna będzie nocami zdobiła Zamek Królewski w Warszawie od 1 do 9 maja. To artystyczny sposób uczczenia historycznego rozszerzenia Unii Europejskiej - poinformowano w poniedziałek (26.04) na konferencji prasowej na Zamku Królewskim.


Kolorowe oświetlenie będzie w tym samym czasie zainstalowane na sześciu budynkach w różnych stolicach europejskich. Projekt, autorstwa austriackiej artystki Waltraut Cooper, nosi nazwę "Rainbow for Europe" (Tęcza dla Europy) i jest symbolem zjednoczenia kontynentu nie tylko w ramach struktur politycznych i gospodarczych, ale także w granicach geograficznych. Sięgnie aż po Moskwę.

Każdy z wybranych przez autorkę budynków będzie oświetlony światłem innego koloru, tak aby wspólnie tworzyły symboliczną tęczę. W Warszawie Zamek Królewski zostanie podświetlony na czerwono, pomarańczowe światło ozdobi Bramę Brandenburską w Berlinie, rzymskie Koloseum będzie żółte, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu - zielone, Parlament Europejski w Brukseli - niebieski, a Katedra Chrystusa Zbawiciela w Moskwie - fioletowa.

W Warszawie projekt realizowany jest przez Austriackie Forum Kultury we współpracy z Zamkiem Królewskim. Patronat nad imprezą objął ambasador Austrii w Polsce dr Georg Weiss.

"Mój projekt realizuje utopijną, polityczną wizję zjednoczenia kontynentu. Tęcza jak żaden inny symbol jest w wielu kulturach znakiem nadziei, pokoju, porozumienia i zjednoczenia" - mówiła na konferencji autorka projektu.

Dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie Andreas Stadler uważa, że projekt "Tęcza dla Europy" jest idealnym sposobem uczczenia historycznego rozszerzenia Unii Europejskiej. "Tęcza jest symbolem pokoju. Ma to szczególne znaczenie dla Warszawy po okrutnym dwudziestym wieku. Poza tym tęcza jednoczy, podkreślając różnorodność. A nasze różnice są naszą siłą" - wyjaśniał.

"W tym projekcie język sztuki współczesnej łączy się z zabytkowym obiektem, świątynią polskiej kultury" - mówił Stadler o oświetleniu Zamku Królewskiego.

Autorów projektu nie martwi fakt, że czerwień kojarzy się Polakom źle - z kolorem krwi i zależnością od Związku Radzieckiego. "Czas, żeby te skojarzenia się zmieniły. Może ten projekt pomoże to osiągnąć" - wyjaśnił Stadler.

Jednak kolor ten został wybrany z bardziej praktycznych powodów. "Zamek Królewski sam z siebie jest czerwony, nie chciałam działać wbrew naturze tej budowli, a tylko ją podkreślić" - powiedziała Waltraut Cooper.

Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu. Studiowała też w Paryżu, Lizbonie i Frankfurcie. Podobne dzieło wykonała już w 1999 roku na terenie Austrii, gdzie na różne kolory podświetlonych zostało sześć budynków w stolicach związkowych. Planuje też do 2010 roku zaprojektować "Tęczę dla świata", która obejmie swoim zasięgiem wszystkie kontynenty.

Instalacje świetlne w europejskich stolicach zostaną włączone po raz pierwszy o zachodzie słońca 1 maja. W Warszawie będzie to godzina 21. Instalacja będzie widoczna od strony Wisły przez dziewięć kolejnych nocy.
dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting