www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-04-28, 11:49
Zaproszenie
W imieniu Władz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, mam zaszczyt zaprosić na uroczystość wręczenia Dyplomu Doktora honoris causa UKSW metropolicie nowojorskiemu kard. E. M EGANOWI

w dniu 29 kwietnia 2004 r. o godz. 15:00 w siedzibie Uczelni na Bielanach.
(-) H. J. Kaczmarski


REKTOR I SENAT
UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO

W WARSZAWIE

uprzejmie

zapraszają na uroczystość

wręczenia

J. EM. Kardynałowi Eduardowi Michaelowi Eganowi

doktorowi prawa kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i doktorowi teologii tegoż Uniwersytetu, najpierw biskupowi stolicy tytularnej Allegheny i biskupowi pomocniczemu w Nowym Jorku, następnie biskupowi ordynariuszowi w Bridgeport, a obecnie arcybiskupowi metropolicie nowojorskiemu, kardynałowi prezbiterowi tytułu świętych Jana i Pawła, wieloletniemu audytorowi Trybunału Roty Rzymskiej oraz profesorowi procedury cywilnej i karnej w Studium Rotalnym i w szkole jurysprudencji Roty Rzymskiej, jednemu z najbliższych współpracowników Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II w pracy nad nowym Kodeksem Prawa Kanonicznego głównemu relatorowi podczas X Zebrania Zwyczajnego Synodu Biskupów w Rzymie, konsultorowi: Papieskiej Rady ds. Rodziny, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej,Papieskiej Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kulturalnych oraz Rady Kardynałów do spraw rozwiązywania problemów organizacyjnych i ekonomicznych Stolicy Świętej znakomitemu duszpastezowi -

dyplomu

DOKTORA HONORIS CAUSA
NAUK PRAWNYCH
która odbędzie się

w dniu 29 kwietnia 2004 r. o godz. 15.00

w auli im. Jana Pawła II UKSW

w Warszawie przy ul. Dewajtis 5



PROGRAM:

Hymn Państwowy

Otwarcie uroczystości przez J.M. Ks. prof. dr. hab. Romana Bartnickiego - Rektora UKSW

Odczytanie uchwał Rady Wydziału Prawa Kanonicznego oraz Senatu UKSW przez ks. prof. UKSW dr. hab. Józefa Wroceńskiego - prodziekana Wydziału

Laudacja Laureata wygłoszona przez Promotora ks. prof. dr. hab. Juliana Kałowskiego

Wręczenie dyplomu

Chór UKSW: Gaude Mater Polonia

Wystąpienie Doktora Honoris Causa UKSW J. Em. Kard. Eduarda M. Egana

Słowo J. Em. Kard. Józefa Glempa, Wielkiego Kanclerza UKSW

Chór UKSW:
Gaudeamus igitur

----------------------------------

Nota informacyjna

Edward Michael Egan urodził się 2.04.1932 r. w Oak Park, archidiecezja Chicago. Rodzice Thomas J. i Genevieve Costello Egan.

Po ukończeniu studiów filozoficznych w Saint Mary of the Lake Seminary w Mundelein (Illinois) został skierowany na dalsze studia w Rzymie w Papieskim Kolegium Ameryki Północnej. W 1958 r. uzyskał doktorat teologii w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Po święceniach w Rzymie 15.12.1957 r. powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie najpierw przez krótki czas kierował parafią przy katedrze Holy Name w Chicago, a następnie był radcą asystentem archidiecezji Chicago i sekretarzem kard. Albert Meyer, arcybiskupa Chicago.

W 1960 r. został mianowany wicerektorem asystentem na Wydziale Teologii i Prawa Kanonicznego przy Papieskim Kolegium Ameryki Północnej. W 1964 r. bezpośrednio po uzyskaniu doktoratu prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, powrócił do USA i objął funkcje sekretarza kard. John Cody, arcybiskupa Chicago, a następnie radcą archidiecezji Chicago. W tym okresie był pierwszym dyrektorem Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej i Stosunków Międzyludzkich oraz członkiem różnych rad międzyreligijnych i ekumenicznych jak i ciał zainteesowanych problematyka społeczną w rejonie Chicago. Wśród tych można wskazać m.in.
Konferencja Chicago
*Religia i Rasa", Rada prowadząca wspólnoty otwarte na działania metropolitalne i Rada międzyreligijna do spraw miasta. W tym czasie uczestniczył w licznych inicjatywach ekumenicznych, m.in. w dialogu anglikańsko-katolickim Katolickiej Konferencji USA i z Kościołem Episkopalnym Ameryki, Północno-amerykańskiej Akademii Ekumenistów i Dialogu Ekumenicznym Chicago.

W 1971 r. powrócił do Rzymu jako sędzia w Trybunale Roty Rzymskiej i pełnił tę funkcję do święceń biskupich w 1985 r. W Rzymie był profesorem prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, profesorem procedury cywilnej i karnej w Studium Rotalnym oraz w szkole jurisprudencji Roty Rzymskiej, członkiem Komisji Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, konsultorem Kongregacji ds.
Duchowieństwa i jednym z sześciu kanonistów, którzy zajmowali się rewizją nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego wraz z Janem Pawłem II, przed jego promulgowaniem w 1983 r.

Biskup tytularny Allegheny został mianowany 1.04.1985 r. Konsekracja miała miejsce 22.05.1985 r. w bazylice świętych Jana i Pawła w Rzymie z rąk kard. Bernardin Gantin. Współkonsekratorami byli: kard. John J.
O`Connor, arcybiskup New York i bp John R. Kesting, ordynariusz Arlington.

W lipcu 1985 r. przeniósł się do New York jako biskup pomocniczy i wikariusz ds. wychowania.

Dnia 5.11.1988 r. Jan Paweł II mianował go trzecim ordynariuszem Bridgeport. Kanonicznie przeniósł się 14.12.1988 r.

W diecezji Bridgeport zorganizował regionalny podział podstawowych szkół diecezjalnych, zorganizował apostolat hiszpański i haitański, założył rezydencje seminaryjną Saint John Fisher dla kandydatów do kapłaństwa, zreorganizował struktury saintarne diecezji, zainicjował Inner-City Foundation for Charity and Education i kontynuował budowę domu dla emerytowanych kapłanów *Catherine Dennis Keefe Queen of the Clergy". Był także przewodniczącym rady administracyjnej Saint Joseph Medical Center w Samford (Connecticut), przewodniczącym rady domu spokojnej starości *Bishop Curtis" w Fairfield County (Connecticut) i przewodniczący rady administracyjnej Sacred Heart University w New York, Thomas More College w New Hampshire i Western Connecticut State University.

Obok swych zadań diecezjalnych był bardzo aktywny na płaszczyźnie Krajowej Konferencji Biskupów Katolickich jako przewodniczący rady zarządców Papieskiego Kolegium Ameryki Północnej, przewodniczącym Komitetu Nauki i Wartości ludzkich, członek Komitetu ds. Kanonicznych, Komitetu Wychowania, Komitetu ds. Kolekty Narodowej i Komitetu ds.
Nominacji. Był także dwa razy członkiem Komitetu Administracyjnego Konferencji.

Dnia 11.05.2000 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą New York. 19.06. nastąpiło uroczyste objęcie urzędu w katedrze Saint Patrick, w obecności abp. Gabriel Montalvo, nuncjausz apostolskiego w USA. Paliusz metropolitalny przyjął 29.06 w bazylice św. Piotra na Watykanie.

Jest przewodniczącym Catholic Near East Welfare Association i odpowiedzialny w jej radzie administracyjnej. Jest członkiem rady administracyjnej Saint Thomas More College w Merrimack (New Hampshire), i rady administracyjnej Catholic University of America w Washington, D.C.

Kardynałem kreowany został przez Jana Pawła II 21.02.2001 r. tytułu świętych Jana i Pawła

Jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej oraz Papieskiej Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kulturalnych.

dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting