| 2004-02-15, 00:29 Pamięć o Rotundzie |
Jak ten czas leci..... 15 lutego 1979 roku o godzinie 12:35 olbrzymi wybuch rozerwał jeden z najbardziej znanych obiektów Warszawy - Rotundę. Oficjalnie ogłoszono, że na miejscu zginęło 45 osób, głównie pracowników i klientów banku. Cztery zmarły w szpitalu. Około 70 osób zostało rannych. Listy zabitych podawały wszystkie warszawskie gazety.
Dziś mija 25 lat od tamtej tragedii.
"Trybuna Ludu", najbardziej "słuszny" dziennik w tamtych czasach, 4 kwietnia 1979 roku ogłosiła, że powodem katastrofy był wybuch gazu, który przedostał się z uszkodzonego zaworu, pod chodnikiem i wzdłuż kabli telefonicznych do piwnic Rotundy: "Jak ustaliły badania, bezpośrednią przyczyną wydobywania się gazu było pęknięcie korpusu żeliwnego zaworu gazociągu umieszczonego obok jezdni, na głębokości ok. 1,5 m pod powierzchnią chodnika, na skutek skurczu termicznego spowodowanego niską temperaturą i ruchów gruntu spowodowanych przez komunikację naziemną i podziemną".
Ani ja, ani chyba nikt mieszkający wtedy w Warszawie nie wierzył w te oficjalne komunikaty. Wszyscy podejrzewali podłożenie bomby. Niewiarygodna była też liczba ofiar. Uważano, że ilość ofiar specjalnie została zaniżona by uniknąć dochodzenia prowadzonego przez międzynarodową komisję z ONZ Ale o tym mówiło się nieoficjalnie.
Rotunda to była (i jest nadal) siedziba odziału Banku PKO. Rotunda, zwana też "Generalską czapką" z racji charakterystycznego dachu, to jedno z centralnych miejsc Warszawy. Najłatwiej umówić się "pod Rotundą"i tam od lat jest umawia się młodzież na spotkania.
25 lat temu w miejscu tym nastąpiła jedna z największych katastrof w powojennych dziejach Warszawy. Upamiętniona jest tablicą w północnej, zewnętrznej częci Rotundy.
Dzisiaj, o godzinie 12.40 przedstawiciele władz Warszawy i kierownictwa banku złożą kwiaty na pamiątkowej tablicy-płycie przy Rotundzie.
Po tych uroczystoścach w budynku Rotundy otwarta zostanie wystawa fotografii pokazujących, jak w XX w. zmieniało się miejsce, w którym stoi Rotunda.
Przedstawiajają również zniszczenia i odbudowę Rotundy w 1979 r.
Wystawa w Rotundzie czynna będzie przez miesiąc.
|